Dzisiaj w Lęborku na stawku przy parku Chrobrego odbyły się pokazy ratownictwa lodowego dla zgromadzonej młodzieży szkolnej oraz dzieci zorganizowane przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku.

Strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Lęborku i ratownicy WOPR zaprezentowali uczniom, dzieciom jak ratować osoby, którym załamał się lód pod nogami i znalazły się wodzie o ujemnej temperaturze. Możliwości jest wiele, tych specjalistycznych jak i kompletnie amatorskich. Należy pamiętać, że nawet kolega, koleżanka może uratować topielca za pomocą kija, gałęzi, czy zwykłej malarskiej drabiny.

[galeria=50,prawa]Należy pamiętać przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie. Nie zbliżać się zanadto do krawędzi i położyć się na tafli rozkładając ciężar ciała na dużej powierzchni. Prezentowany sprzęt i umiejętności ratowników cieszyły się dużym zainteresowaniem, ale najlepsza w tej sytuacji jest profilaktyka.&

Po prostu nie zbliżać się do zamarzniętych akwenów, tempera w ostatnich dniach jest dodatnia, słońce przygrzewa, a i przy dużych mrozach możne dojść do tego, że lód pod nami się załamie.

o autorze

Redakcja