W czwartek 11.07.2013r. o godzinie 14:25 do dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Lęborku (woj. pomorskie) wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego przy ul. Łokietka 14. Pożar wybuchł w mieszkaniu na trzecim piętrze.

Dym unoszący się z płonącego budynku był widoczny z kilku kilometrów. Po dojechaniu na miejce przez pierwsze zastępy okazało się, że ogniem objęte jest mieszkanie, jak również dach budynku wielorodzinnego.

W pierwszej fazie działań brały udział trzy zastępy z JRG Lębork, następnie zadysponowano dwa zastępy z OSP Nowa Wieś Lęborska, zastęp z OSP Lębork, dwa zastępy OSP Cewice, zastęp OSP Wicko. Na miejsce zdarzenia skierowano również podnośnik hydrauliczny z PSP w Wejherowie. – poinformował st. kpt. Bogdan Madej, dowódca JRG KP PSP Lębork.

Strażacy natychmiast zaczęli ewakuację. Okazało się, że nie do wszystkich lokatorów udało się dotrzeć. W budynku mieszkają osoby w podeszłym wieku. Dwie osoby starsze wyniesiono dopiero kilkadziesiąt minut po prowadzeniu akcji gaśniczej.

Dwie osoby zostały przewiezione do SPS ZOZ w Lęborku. Na miejsce przyjechał burmistrz Witold Namyślak oraz Sztab Zarządzania Kryzysowego. Poszkodowane rodziny otrzymały ciepły posiłek oraz lokale zastępcze.

Na szczęście ogień udało się opanować i nie rozprzestrzenił się na inne dachy. Przyczyna wybuchu pożaru nie jest jeszcze znana. Jednak mówi się o zaprószeniu ognia. Straty nie zostały oszacowane.

o autorze

Redakcja