Tegoroczne obchody święta strażaka w Lęborku zbiegły się z 20. rocznicą powołania Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy już nie tylko gaszą pożary. Przez 20 lat działania PSP zmienił się zakres obowiązków oraz sprzęt, który obecnie nie ustępuje temu, który wykorzystywany jest przez strażaków w innych krajach Europy Zachodniej.

Jak co roku na placu Komendy Powiatowej PSP w Lęborku zebrali się strażacy oraz zaproszeni goście – przedstawiciele służb mundurowych z powiatu lęborskiego, komendanci straży pożarnych w Bytowie i Wejherowie oraz lokalne władze samorządowe.

– Patrząc w wstecz, to przez te 20 lat nasza formacja zmieniła się do niepoznania – stwierdził brygadier Waldemar Miłejko, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Gdańsku. – W powiecie lęborskim mają miejsce niezwykle poważne zdarzenia, które wymagają zaangażowania dużych sił. Chociażby kilka dni temu strażacy bardzo sprawnie zareagowali podczas zagrożenia chemicznego, gdzie mieliśmy doczynienia z bardzo niebezpieczną substancją. W imieniu własnym i komendanta wojewódzkiego chciałbym bardzo podziękować lęborskim strażakom za dotychczasową współpracę.

Postawienie w 1992 roku przed Państwową Strażą Pożarną nowych zadań, wymagało dokonania gruntownych zmian. Ważne było dostosowanie kwalifikacji strażaków oraz ich wyszkolenia do sprostania nowym wyzwaniom. 1 lipca 2012 r. w Komendzie Rejonowej PSP w Lęborku pracowało 48 strażaków i jeden pracownik administracyjny, wkrótce ta liczba została zwiększona do 52 strażaków. 17 listopada 1992 r. jadąc do pożaru budynku mieszkalnego w gm. Główczyce samochód GCBA Jelcz uderzył w drzewo. Skutki wypadku okazały się tragiczne. Dwóch strażaków zostało ciężko rannych, w wyniku odniesionych obrażeń jeden ze strażaków nie wrócił do służby. 25 maja 1996 r. komenda PSP w Lęborku otrzymał sztandar. Uroczyste przekazanie zorganizowano na pl. Pokoju. Z rąk st. brygadiera Ryszarda Korzeniewskiego, zastępcy komendanta PSP odebrał komendant PSP W Lęborku, Zbigniew Jeliński.

16 września 1998 r. jadący do wypadku samochód GCBA Jelcz uderzył w drzewo. Jeden ze strażaków odniósł poważne obrażenia ciało i w wyniku doznanych obrażeń nie wrócił do służby. W 2004 rozpoczęto modernizację budynku KP PSP. Modernizacja i remonty prowadzone są z funduszy państwa i starostwa powiatowego.

Straż pożarna to nie tylko strażacy i budynki, ale również sprzęt, który na przestrzeni lat również uległ znacznym zmianom. W 2010 roku wyremontowano zniszczony w wypadku Jelcz. W 2001 roku wprowadzono do służby średni samochód (volkswagen transporter) przystosowany do zwalczania zagrożeń chemicznych, a rok później komenda otrzymała samochód z napędem 4×4 Nissana Terrano II. W 2003 r. KP PSP otrzymała łódź motorową. W 2008 r. strażacy otrzymali samochód z podnośnikiem hydraulicznym MAN, a rok później ciężki samochód gaśniczy MAN i lekki samochód z napędem terenowym – Skoda Rumster. Ostatni nabytek to średni samochód GBA. Sprzęt ten zakupiono z różnych źródeł.

Średnio rocznie straż pożarna uczestniczy w 890 interwencjach, w tym około 380 pożarów i 470 miejscowych zagrożeń, reszta to alarmy fałszywe.

Autor: Adam Reszka

o autorze

Redakcja