11 kwietnia wraz z Tomkiem (Macromaniakiem) wybrałem się do Łęczyc (powiat Wejherowski, gmina Łęczyce), aby odwiedzić tamtejszą jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej. Głównym celem dla naszego obiektu były adoracje strażaków przy Grobie Pańskim, co też uwieczniliśmy.

Wielki piątek, sobota, a nawet niedziela to dni w Święta Wielkanocne, gdzie strażacy pełnią adorację przy Grobie Pańskim – niekiedy dzień i noc. Taka jest tradycja, która przyjęła się nie wiadomo kiedy. Strażacy nie tylko organizują, gaszą i ratują, ale również angażują się w życie kościelne swoich parafii.

[galeria=3,prawa]Sam też pełniłem w tym dniu adoracje, kiedy przyjechał po mnie Tomek. Mieliśmy raptem godzinę na ten wspólny manewr – wiadomo, święta – każdy miał swoje obowiązki. Do miejsca dyżuru miejscowych strażaków trafiliśmy po godzinie 16 – stej, druhowie i druhny w oczekiwaniu na swoją kolej spędzali czas w Salce, której właścicielem jest parafia. Na pomieszczenia w remizie nie było co liczyć – kościół leży w dość sporej odległości od strażnicy.

Byłem pozytywnie zaskoczony ilością osób, które w barwach strażackich adorowały Chrystusa w grobie. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza wraz z kobiecą okazały się bardzo liczne. Po rozmowach, zachęciliśmy wszystkich dostępnych adorujących o wspólne zdjęcie – jak to stwierdziliśmy – na promo.

[galeria=7,lewa]Nie ominęła nas także krótka wizyta w strażnicy i fotografowanie wszystkiego co się przyda do prezentacji jednostki w dziale „nasze wizyty” – prosimy o cierpliwość, na pewno i z tego zdamy relację. Szkoda tylko, że czas nas poganiał, a mnie czekała własna warta.

Chciałbym jeszcze napomieć, że strażacy nie tylko adorują – znani są jako obsługa techniczna głównej mszy świętej. Przepraszam za zwłokę w dodaniu tego skromnego newsa – ostatnio sporo się działo.

o autorze

Redakcja