5 października 2011 r. o godzinie 9:24 do Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Legionowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze hali przy ul. Sikorskiego w Legionowie. Na miejsce zadysponowano siły i środki straży pożarnych z terenu powiatu legionowskiego.

W chwili dojazdu na miejsce zdarzenia płomienie wydobywały się na zewnątrz obiektu i przez dach z części hali gdzie odbywała się przeróbka opakowań po dezodorantach, ślusarnia i magazyn ze świecami parafinowymi. Działania straży pożarnej polegały na podaniu prądów wody na źródło pożaru wewnątrz hali. Ze względu na rozmiar pożaru dysponowano kolejne jednostki straży pożarnej z terenu woj. mazowieckiego. Po przybyciu dodatkowych sił przystąpiono do podawania wody przy pomocy podnośników hydraulicznych.

Z uwagi na prawdopodobieństwo podtrucia dymem z pożaru przeprowadzono ewakuację pracowników Starostwa Powiatowego w Legionowie, okolicznych mieszkańców, uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Łaskach oraz szkoły podstawowej nr 4, dzieci z dwóch przedszkoli z m. Łaski i Wieliszew oraz placówek edukacyjnych. Mieszkańcy Legionowa i okolic zostali poinformowani o zdarzeniu oraz zalecono zamknięcie okien w domach. Na miejsce przybyła specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego z KM PSP m. st. Warszawy, która przy pomocy urządzeń pomiarowych monitorowała stężenie toksycznych związków w powietrzu w bezpośrednim sąsiedztwie hali oraz na kierunku rozprzestrzeniania się dymu na terenie osiedli mieszkaniowych.

Podczas działań rannych zostało 3 pracowników hali magazynowej oraz 2 strażaków. W działaniach brało udział 50 zastępów straży pożarnej oraz 200 strażaków.

Materiał filmowy z pożaru można obejrzeć pod linkiem: http://www.youtube.com/watch?v=LlxpjuGY-HQ

Tekst i zdjęcia: kpt. Karol Kierzkowski KW PSP w Warszawie.

o autorze

Redakcja