Dnia trzydziestego grudnia br. około godziny 18.50 dyspozytor z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kępnie otrzymał zgłoszenie o pożarze zakładu stolarsko-tapicerskiego. Cała akcja toczyła się w miejscowości Łęka Opatowska (powiat kępiński). W akcji udział brało 29 zastępów, czyli 147 strażaków.&

[galeria=2,prawa]Dyspozytor zadysponował jako pierwszy zastęp miejscową Ochotniczą Straż Pożarną Łęka Opatowska – po przyjeździe na miejsce zdarzenia palił się wyciąg trocin przy hali stolarni. Wkrótce dołączył do nich zastęp z Państwowej Straży Pożarnej JRG Kępno – tutaj pożar objął już całą halę stolarni, oraz halę gdzie znajdowały się wyroby tapicerowane i półfabrykaty.

[galeria=3,lewa]Kolejne zastępy, które dotarły na miejsce akcji podawały prądy wody w natarciu. Wszystkie działania gaśnicze musieli przeprowadzić w aparatach ODO, z powodu bardzo dużego zadymienia jakie panowało na terenie zdarzenia. Strażacy wraz z pracownikami tego zakładu ewakuowali mienie z zagrożonych hal. Strażacy skoncentrowali się na rozgarnianiu pogorzeliska oraz dogaszaniu pojedynczych zarzewi ognia przy użyciu prądów piany i wody.

Do godzin rannych dozorowano obiekt i likwidowano pojawiające się zarzewia ognia. W spaleniu uległo: hala stolarni, tapicerni, cięcia pianki oraz magazyn materiałów gotowych, maszyna do obróbki drewna i produkcji mebli, drewno, gotowe materiały/elementy. Strażaków z powiatu kępińskiego wspomagały jednostki z powiatu ostrzeszowskiego, kaliskiego i wieruszowskiego. Około 4000m.kw. – to łączna powierzchnia pożaru. Straty oszacowano na około 14 milionów złotych.

Foto: KW PSP Poznań

o autorze

Redakcja