W tegorocznym budżecie państwa nie zaplanowano środków na obronę cywilną – poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską Wiesław Leśniakiewicz.
Do Sejmu wpłynęła odpowiedź MSWiA na interpelację poselską posłanki Lewicy Joanny Wichy, która pytała o zabezpieczenie budżetu na obronę cywilną. W imieniu szefa resortu odpowiedział Podsekretarz Stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz.
Powodem braku środków na obronę cywilną w tegorocznym budżecie państwa jest ustawa z obronie Ojczyzny, która uchyliła przepisy ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, w tym regulujące funkcjonowanie obszaru obrony cywilnej.
W ocenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), realizacja zadań obrony cywilnej jest możliwa obecnie w oparciu o inne obowiązujące akty prawne ustanawiające zadania dla organów administracji publicznej, a także zadania podmiotów niełączone wprost w porządku krajowym z obroną cywilną (np. Państwowa Straż Pożarna, ochotnicze straże pożarne, ratownictwo – w tym ratownictwo medyczne), które są wykonywane na podstawie przepisów szczególnych. W konsekwencji powyższego, środki na obronę cywilną powinny być zabezpieczone przez dysponentów w różnych częściach budżetowych, w ramach środków przeznaczonych m.in. na: ochronę przeciwpożarową; zarządzanie kryzysowe; inne zadania związane z zapobieganiem miejscowym zagrożeniom, np. ochronę przeciwpowodziową, skażenia chemiczne, promieniotwórcze, biologiczne – określone w wojewódzkich planach zarządzania kryzysowego – przekazał Leśniakiewicz.
Były Komendant Główny PSP przypomniał również, że w MSWiA trwają prace nad nową ustawą o ochronie ludności. Nie wiadomo, kiedy projekt zostanie zaprezentowany.