W poniedziałek 15 marca w nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu rozpoczęła się akcja bezpośrednich działań w ochronie przeciwpożarowej.

Od kilku lat leśnicy akcję bezpośrednią, czyli pełną gotowość do zadań, łącznie z dyżurami przeciwpożarowymi zaczynają wcześniej. Pomimo iż w tym roku wody po śnieżnej zimie i na skutek zmiennej marcowej pogody jest nadal dość dużo, to wegetacja jeszcze nie ruszyła. Wiejące dość silnie w marcu wiatry i słońce wysuszają suche trawy i pokrywę runa w lesie oraz na terenach przyległych – zagrożenie pożarami rośnie.

Przed leśnikami najgorszy czas w ochronie przeciwpożarowej – zaranie wiosny (przedwiośnie), czyli okres gdy nie ma jeszcze roślinności zielnej, a są suche trawy i inne rośliny. Znając realia związane z wciąż zdarzającym się wypalaniem traw leśnicy i współpracujący z nimi strażacy są w pełnej gotowości. Pierwsze pożary traw w regionie miały już miejsce – informują Lasy Państwowe.

W ubiegłym roku tylko na terenie 23 nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Radomiu w 179 pożarach spłonęło 51 ha lasów, czyli sytuacja była lepsza niż w latach poprzednich. Dla porównania w roku 2019 ugaszono 318 pożarów o łącznej powierzchni 103 ha, a w 2018 r. 208 o pow. 44 ha. 

Foto. Lasy Państwowe 

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl