Apelujemy do premiera Mateusza Morawieckiego, aby wysłał do Australii polskich strażaków – ogłosili posłowie Lewicy i złożyli w Sejmie projekt uchwały.

Wiemy, iż premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Australii o możliwości wysłania polskich strażaków, ale na rozmowie się skończyło. Wiemy, że około stu polskich strażaków jest gotowych do tego, aby tam wyjechać. Nie mówimy o wyjeździe ze sprzętem, ale o ludziach, którzy mogliby pomóc Australijczykom, którzy od września walczą z tym pożarem. Mamy również deklaracje niektórych marszałków województw, że byliby gotowi w ramach swoich budżetów wesprzeć akcję poprzez dofinansowanie wyjazdu. Taką deklarację złożył min. marszałek województwa wielkopolskiego, z którego jesteśmy – powiedział poseł Wiesław Szczepański.

Wczoraj Lewica złożyła w Sejmie projekt uchwały w sprawie wsparcia w gaszeniu i ograniczaniu skutków pożarów w Australii.

Społeczność międzynarodowa powinna okazać solidarność i wesprzeć władze Australii w akcjach ratunkowych i pożarniczych. Sejm RP wzywa Radę Ministrów do podjęcia działań umożliwiających wsparcie miejscowych służb. Polscy strażacy wielokrotnie udowadniali swoje bohaterstwo, wysokie kwalifikacje i zaangażowanie w trudnych warunkach, prowadząc akcje ratownicze poza granicami Polski – ostatnio podczas pożarów w Szwecji – napisano w projekcie. Nie wiadomo, kiedy posłowie zajmą się projektem, najbliższe posiedzenie Sejmu planowane jest na 22-23 stycznia.

Obecnie Australijczykom pomagają strażacy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Nowej Zelandii. Ofertę pomocy złożyły m.in.: Polska, Grecja, Rumunia, Francja i Portugalia.

Jak poinformował w rozmowie z TV Trwam Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP w styczniu dyżur w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej pełnią moduły GFFFV KRAKÓW, BIAŁYSTOK i POZNAŃ. 

W momencie, kiedy zapadnie decyzja po stronie australijskiej, polscy strażacy są gotowi wylecieć do Australii w ciągu nie dłuższym niż 48 godzin – powiedział rzecznik.

o autorze

Redakcja/Łukasz