11 lipca około godziny 20.25 Zastępy z JRG nr 1 w Nowym Sączu zadysponowane zostały do działań w Librantowej.

Strażacy wraz z Policją i ratownikami Pogotowia Ratunkowego dotarli na miejsce odległe od miejsca zdarzenia około 500m. W dalszą drogę ratownicy udali się pieszo zabierając ze sobą niezbędny sprzęt. Drogę dotarcia stanowiła wąska, stroma droga leśna, następnie strome zbocze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano ciągnik rolniczy w pozycji na boku oparty o drzewo. W odległości około 1m od ciągnika znajdował się poszkodowany. Z relacji osób postronnych będących na miejscu wynikało, że w lesie pracował sam. Osoby te mieszkając pod lasem usłyszały wołanie o pomoc i udały się na miejsce.

Przed przybyciem straży wydobyły go z pod ciągnika i oczekiwały na przybycie służb. W trakcie drogi dojazdowej otrzymano informację, że na miejsce zadysponowany został śmigłowiec LPR. Działania straży polegały na zabezpieczeniu terenu działań oraz wyznaczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR i zabezpieczeniu jego lądowania. Sprawdzono ciągnik rolniczy, nie stwierdzono wycieków, odłączono klemy akumulatora w pojeździe. Udzielono pomocy w transporcie poszkodowanego na noszach typu „deska” do śmigłowca LPR. Po przetransportowaniu poszkodowanego na skraj lasu mężczyzną zajęła się obsada śmigłowca LPR. Po wykonaniu szeregu czynności medycznych, Lekarz LPR ustalił dalszy transport poszkodowanego wykorzystując lekki samochód rozpoznawczo ratowniczy PSP.

Mężczyzna został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala. Na miejscu pozostał jeden zastęp straży celem oświetlenia miejsca zdarzenia dla Policji.

Źródło: KM PSP Nowy Sącz

o autorze

Redakcja