Wczoraj o godzinie 23:42 do Powiatowego Stanowisko Kierowania wpłynęło zgłoszenie o wybuchu pożaru w szpitalu. Ogień wybuchł na drugim piętrze – oddziale pulmonologicznym Szpitala Powiatowego w Limanowej. Pierwszym rzutem na miejsce zadysponowano trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Limanowa, po chwili kolejnych sześć zastępów OSP z terenu powiatu i strażaków z posterunku (PSP) w Mszanie Dolnej – łącznie około 50 strażaków.

Po przybyciu strażaków na miejsce okazało się, że płonęła rozdzielnia elektryczna zlokalizowana na środku oddziału pulmonologicznego. Została ona szybko ugaszona przez strażaków. W wyniku pożaru doszło do mocnego zadymienia oddziału pulmonologicznego, a także położonego piętro wyżej oddziału paliatywnego. Jak poinformował mł.bryg. Janusz Kurzeja – zastępca komendanta KP PSP w Limanowej z oddziału pulmonologicznego ewakuowano łącznie 36 pacjentów – 21 pacjentów chodzących oraz 15 leżących. W ewakuacji strażakom pomagało pogotowie ratunkowe, które przewoziło pacjentów na inne – nie zagrożone pożarem oddziały szpitala na których były wolne miejsca. Strażacy przeszukali także inne pomieszczenia w budynku, a także szyby windowe, gdzie ktoś uciekając przed ogniem mógł się schować.

Wszyscy ewakuwani pacjenci czują się dobrze. – W wyniku zdarzenia żaden z pacjentów nie ucierpiał. Wszyscy są bezpieczni – zapewnia Artur Kalita, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Powiatowego w Limanowej. – Zagrożenie było duże ze względu na sam obiekt – szpital, a także to, że pożar dotknął także oddział na którym były osoby leżące i mogło dojść do ich zatrucia – mówi mł.bryg. Janusz Kurzeja. – Akcja została przeprowadzona szybko i sprawnie.

Oddział pulmonologiczny, gdzie wybuchł pożar został oddany do użytku 2 tygodnie temu. Trwały na nim jeszcze prace kosmetyczne. Na szacowanie strat jest jeszcze za wcześnie. Oddziały dotknięte pożarem zostały zamknięte. Pacjenci nie szybko wrócą zarówno na pulmonologię jak i oddział paliatywny. Miejsce to zostało zabezpieczone przez policję, która gromadzi dowody w tej sprawie. Strażacy zakończyli akcję około godziny 1:00 w nocy.

Źródło: Limanowa.in

o autorze

Redakcja