W godzinach wieczornych&15 października 2010 r. lubońska Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała informację o pożarze budynku mieszkalnego w Puszczykowie przy ul. Lipowej 5, dokąd natychmiast udało się dziewięciu strażaków.

W godzinach wieczornych&15 października 2010 r. lubońska Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała informację o pożarze budynku mieszkalnego w Puszczykowie przy ul. Lipowej 5, dokąd natychmiast udało się dziewięciu strażaków. Po przyjeździe strażacy ustalili, że obecna&na miejscu jest&tylko karetka pogotowia, dlatego błyskawicznie przystąpili do akcji gaszenia i ewakuacji ludzi. Ogień trawił pierwsze piętro budynku wielorodzinnego, a tam znajdowały się jeszcze dwie osoby. Z informacji uzyskanych od obecnych na miejscu zdarzenia osób wynikało, ze uwięzione przez płomienie osoby są niepełnosprawne fizycznie, co dodatkowo skomplikowało sytuację.

Ochotnicy z Lubonia bez wahania i&nie zważając na występujące ryzyko, ale&z zachowaniem najwyższej ostrożności, przystąpili do poszukiwań i ewakuacji dwojga&osób&z zadymionego i palącego się domu. Strażacy wynieśli z budynku i uratowali&dziecko oraz trzy osoby dorosłe, które z objawami zatrucia oraz poparzenia trafiły do szpitali. Najbardziej poszkodowana nastolatka po kilku dniach zmarła.

Cała akcja gaśniczo-ratunkowa trwała ok. 3 godzin, a OSP Luboń wsparły również&jednostki OSP z Mosiny oraz JRG-6 Mosina&i SA PSP z Poznania. W uznaniu za sprawnie przeprowadzoną akcję ratowania życia, dziewiątka wspaniałych strażaków z Lubonia otrzymała list gratulacyjny od Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu bryg. dr inż. Witolda Rewersa.

o autorze

Redakcja