Chwilę po godzinie 8 dźwięk syreny postawił na nogi łomiankowskich strażaków. Otrzymaliśmy zgłoszenie o niebezpiecznej substancji na terenie Integracyjnego Centrum Dydaktyczno – Sportowego w Łomiankach. Na miejsce niezwłocznie udały się dwa zastępy GBA i SRt w sile 8 strażaków.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, iż zmieszane zostały dwie substancje chemiczne, wskutek czego nastąpiła emisja chloru w pomieszczeniach pod basenem. Jeden z pracowników uległ podrażnieniu dróg oddechowych i został odwieziony do szpitala. W związku z występującym zagrożeniem, ewakuowano 30 osób znajdujących się w obiekcie.

Integracyjne Centrum Dydaktyczno-Sportowe w Łomiankach jest największym tego typu obiektem w powiecie warszawskim – zachodnim. W obrębie kompleksu znajdują się m.in.: hala sportowa z widownią, aula na ponad 300 osób, basen z widownią, sala konferencyjna, solarium, fitness club, boisko sportowe i plac zabaw. Ponadto w skład kompleksu wchodzi zespół szkół obejmujący gimnazjum i liceum oraz internat dla uczniów, co wymusiło szczególny nadzór ze strony strażaków.

Aby nie dopuścić do wejścia osób postronnych w strefę zagrożenia zabezpieczono wszystkie wejścia prowadzące do niej. Po przybyciu Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego „Warszawa – 6”, strażacy w ubraniach ochronnych weszli do budynku celem wykonania pomiarów oraz ewakuacji beczki z chemikaliami na zewnątrz. Następnie przy pomocy pompy membranowej przepompowano substancję do szczelnych pojemników. Po ponownym dokładnym sprawdzeniu budynku przy pomocy urządzeń pomiarowych zadecydowano o otwarciu obiektu. Akcją, która trwała 2 godziny, kierował dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Błoniu, st. kpt. Krzysztof Osiński. Obecna była również grupa operacyjna KW PSP.

Zadysponowane siły i środki:

  • 220[M]95 – SLOp – Nissan Pathfinder – KW PSP Warszawa
  • 661[M]43 – SLRt – Iveco Daily – JRG Błonie
  • 661[M]90 – SLOp – Ford Focus – JRG Błonie
  • 669[M]50 – GBA 2,5/25 – Man TGM – OSP Łomianki
  • 669[M]52 – SRt – Mistubishi Canter – OSP Łomianki
  • 306[W]60 – SLRch – Renault Midlum – JRG 6 Warszawa
  • 306[W]61 – SCRch – Renault Kerax – JRG 6 Warszawa
  • 306[W]92 – SLRr – Toyota Hilux – JRG 6 Warszawa

&

http://osp.lomianki.art.pl/

http://www.facebook.com/pages/OSP-Łomianki/127127920662386?ref=ts

Tekst: Mateusz Czajkowski i Rafał Własinowicz, zdjęcia: Karol Łach

o autorze

Redakcja