W sobotę 17 października, łomiankowscy strażacy mieli okazję poszerzyć swoje umiejętności i wiedzę z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych.

Specyfika naszego rejonu działania powoduje, że przynajmniej kilkanaście razy w roku nasi strażacy mają do czynienia z pożarami wewnątrz budynków, dlatego szczególnie istotne jest jak najskuteczniejsze działanie przy takich zdarzeniach, pozwalające uniknąć większych strat popożarowych.

Ćwiczenia rozpoczęliśmy o godzinie 10:00 od zajęć teoretycznych z prezentacją multimedialną. Wykład prowadził dh Rafał Własinowicz, który miał okazję podzielić się dużą wiedzą zdobytą w czasie licznych szkoleń z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych.

Po części teoretycznej, na placu przy strażnicy OSP odbył się wstęp do części praktycznej. Z wykorzystaniem dwóch linii wężowych nasi strażacy uczyli się podawać prąd pulsacyjne, poruszać się z linią, poznawać zasady trzymania prądownicy czy współpracy w rocie.

Następnie udaliśmy się na nasz obiekt ćwiczebny na ternie zakładów POLMO Łomianki, gdzie podzieliśmy ćwiczących na dwie grupy, w zależności od poziomu zaawansowania.

Pierwsza grupa miała okazję zapoznać się bliżej z warunkami i niektórymi zjawiskami pożarowymi oraz metodami gaszenia w komorze ogniowej. Grupa ta również ćwiczyła procedurę otwarcia drzwi oraz wejście do pomieszczenia z natarciem na pożar.

Druga grupa otrzymała za zadanie natarcie na pożar w części budynku, w której improwizujemy układ mieszkania oraz przeszukanie pomieszczeń pod kątem osób poszkodowanych.

Ponadto ćwiczenia były również okazją dla dowódców sekcji aby zapoznać się z właściwościami pracy naszą kamerą termowizyjną, a dla wszystkich strażaków, prawdziwą okazją do użycia węży tłocznych o przekroju 42 mm, które udostępniła nam firma Kadimex S.A.&Były one bardzo chwalone przez strażaków za swoje parametry i dużą funkcjonalność.

Zapraszamy na naszą stronę internetową oraz na nasz fanpage na Facebook'u.

o autorze

Redakcja