W czwartek 3 grudnia 2015 roku, o godzinie 14:50 Powiatowe Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego dla powiatu warszawskiego – zachodniego  odebrało zgłoszenie o osobie która wpadła do studni. W momencie alarmowania OSP Łomianki jeden z druhów jednostki był 300 metrów od miejsca zdarzenia i samodzielnie przybył na miejsce.

Wykonał rozpoznanie w skutek którego przekazał do SKKP iż osoba poszkodowana jest nieprzytomna i wpadła do studzienki o głębokości około 5 m, prowadzącej do kanału przepompowni ścieków. Następnie zabezpieczył miejsce zdarzenia. W czasie przyjazdu zastępu z OSP Łomianki osoba znajdowała się pod lustrem zanieczyszczonej wody. Do zdarzenia zadysponowano również zastępy z JRG 11 Warszawa, JRG 15 Warszawa i JRG Błonie.

Działania ratowników polegały na sprawieniu dwóch trójnogów ratowniczych i za pomocą technik linowych ewakuację osoby poszkodowanej. Ze względu na duże stężenia substancji niebezpiecznych wewnątrz studzienek ratownicy pracowali w aparatach ochrony układu oddechowego. Działania były utrudnione ze względu na to, że osoba poszkodowana została porwana przez nurt i przedostała się pomiędzy kanałami.  Po ewakuacji osoby poszkodowanej przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon.

W tym miejscu warto dodać, że ze względu iż OSP w Łomiankach jak również JRG 11 Warszawa, które miały najbliżej do miejsca zdarzenia, nie posiadają na swoim wyposażeniu trójnogu ratowniczego, z firmy Kadimex przybili dwaj  pracownicy, którzy jednocześnie są strażakami OSP w Łomiankach, wraz z zestawem demonstracyjnym podpór Paratech z których można zbudować trójnóg. Dzięki zastosowaniu trójnogu możliwe było szybkie i bezpieczne zejście ratowników do kanału.

Siły i środki:

669[M]52 – SRt Mitsubishi Canter – OSP Łomianki

661[M]43 – SLRt Iveco Daily – JRG Błonie

311[W]21 – GBAt 2,1/21 Star/Man – JRG 11 Warszawa

311[W]25 – GCBA 5/34 Man LE 18.280 – JRG 11 Warszawa

311[W]90 – SLOp Ford Focus – JRG 11 Warszawa

315[W]44 – SCRt Scania – JRG 15 Warszawa

Zespół S 01-162  z Łomianek – Pogotowie Ratunkowe Warszawa – Zachód

Policja

o autorze

Redakcja