W dniu 16 listopada br. o godzinie 11:00, na parkingu Integracyjnego Centrum Dydaktyczno – Sportowego w Łomiankach, odbyło się uroczyste przekazanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łomiankach łodzi aluminiowej z silnikiem zaburtowym. W przekazaniu uczestniczył Burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski, kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w UG Łomianki, Pan Henryk Łazarski oraz członkowie Zarządu i strażacy OSP w Łomiankach.

Na ręce Prezesa OSP, druha Bogdana Łacha, został przekazany protokół zdawczo – odbiorczy, a wraz z nim płaskodenna łódź aluminiowa MARINA 1648 JON, z silnikiem zaburtowym marki HONDA o mocy 20 KM, wraz z wyposażeniem oraz jednoosiową przyczepką przystosowaną do jej transportu.

Gmina Łomianki położona jest nad rzeką Wisłą. Ponad to na jej terenie znajdują się jeziora Pawłowskie, Fabryczne, Kiełpińskie (20ha) i największe, bo o powierzchni 30 hektarów, jezioro Dziekanowskie na którym w sezonie letnim działa kąpielisko i wypożyczalnia sprzętu pływającego.

Pomysł zakupu takiej łodzi, powił się zaraz po zakończeniu akcji umacniania wałów przeciwpowodziowych, w maju i czerwcu 2010 roku. W tamtym czasie, jedyną łodzią w służbie strażaków na terenie gminy Łomianki, była 2 osobowa, mała łódka wiosłowa, która nie nadawała się do podejmowania osób poszkodowanych z wody czy prowadzenia ewakuacji. UG Łomianki już pierwszej połowie 2010 roku, rozpoczął starania o uzyskanie dofinansowania na zakup łodzi z silnikiem zaburtowym. Udało się. Zakup tej wartej 36 212,40 złotych jednostki pływającej możliwy był dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, kwotą 11 000 zł z programu „Wsparcie OSP 2011”. Pozostałą cześć kwoty pokrył Urząd Gminy.

Dane techniczne łodzi.

Marka: Marine
Model: 1648 JON
Kraj produkcji: Republika Czeska
Załoga: 5 osób
Maksymalna ładowność: 575 kg
Długość: 489 cm
Masa własna: 125 kg
Kategoria: D

Silnik: Honda BF 20
Typ: 4 suwowy, OHC
Pojemność: 350 cm3
Moc silnika: 20 KM (15 kW) przy 5000-6000 obr./m

Wyposażenie:
Wiosła – 2 szt.
Kapoki ratunkowe – 5 szt.
Koło ratunkowe – 1 szt.

Obecnie jest to druga tego typu łódź w służbie Straży Pożarnej na terenie gminy. Podobną posiada OSP w Dziekanowie Polskim.

Opracowanie oraz zdjęcia – Mateusz Czajkowski

o autorze

Redakcja