Spółka LOTOS Straż jakiś czas temu podpisała umowę na dostawę podnośnika, który będzie najwyższy w kraju.

Wybór spółki LOTOS Straż padł na znaną na całym świecie firmę Bronto Skylift, jej właściciel od kilku lat jest japońska firma Morita. Umowa została podpisana z konsorcjum Leimro Sp. z o.o. oraz Finnservis-Bis Grzegorz Mrozowski.

Będzie to samochód na podwoziu Scania P450 B10x4*6NB, za kabiną zostanie umieszczony podnośnik Bronto Skylift F 81 HL o wysokości 81 metrów.  Według strony producenta jego wysięg boczny wynosi blisko 30 metrów, udźwig kosza 500 kilogramów, a wydajność działka to 3800 litrów na minutę.  

Zakup podyktowany jest koniecznością zabezpieczenia m.in. nowych instalacji zbudowanych w ramach Projektu EFRA. Wspomniane wyżej parametry umożliwią jeszcze bardziej skuteczne działania na wysokich obiektach rafineryjnych – poinformował nasz serwis Dział Komunikacji Zewnętrznej LOTOS.

Ile kosztował i kiedy trafi do strażaków? Grupa LOTOS nie podaje ceny zasłaniając się tajemnicą handlową, zapewnia jednak, że zakup został sfinansowała z własnych środków. Samochód ma zostać dostarczony spółce w pierwszym kwartale 2021 roku.

Będzie to najwyższy podnośnik w polskiej straży pożarnej, obecnie najwyższy i gotowy do akcji jest 68-metrowy podnośnik będący na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 3 w Krakowie.

Co ważne, dotychczas używany podnośnik SH-54 Scania pozostanie w podziale jednostki.

LOTOS Straż już przygotowuje się do kolejnego zakupu, w przyszłym roku ma zostać zakupiony i dostarczony samochód ratowniczo – gaśniczy wyposażony w cztery systemy gaśnicze.

Foto. Lotos 

o autorze

Redakcja/Łukasz