Dnia 11 listopada br. o godzinie 11:11 dyżurny Operacyjny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu otrzymał zgłoszenie o pożarze w starym budynku – wieży ciśnień przy głównym dworcu PKP w Łowiczu.

Na miejsce zdarzenia natychmiast wysłano GCBA 5/24 oraz SH 25 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. O zdarzeniu został powiadomiony także dowódca JRG.

[galeria=2,prawa]Po przybyciu Strażaków na miejsce okazało się, że pożarem objęta jest bowiem drewniana konstrukcja budynku – od około 10 metrów w górę. Ze względu na to, że budynek był podczas rozbiórki, w okół niego był rozrzucony gruz, co nie ułatwiało dotarcie jak najbliżej budynku i ustawienie sprzętu ratowniczego.

Dodatkowym bardzo groźnym zagrożeniem była możliwość runięcia części nadpalonej na konstrukcję trakcji elektrycznej – usytuowaną około 5 metrów [galeria=3,lewa]od wieży. Po ugaszeniu pożaru, strażacy przystąpili do prac rozbiórkowych nadpalonej i mocno niestabilnej konstrukcji. W czasie tych działań, dwie trakcje elektryczne ( dwa najbliższe tory ) zostały wyłączone ze względu na bezpieczeństwo. Nie spowodowało to utrudnienia w ruchu pociągów.

Ten bardzo niebezpieczny dla ratowników pożar został spowodowany przez pracowników firmy prowadzącej rozbiórkę – podczas cięcia palnikiem elementów stalowych.

Zdjęcia : asp. sztab. w st. spoczynku Leszek Chaicki

o autorze

Redakcja