Lotniskowa Straż Pożarna Portu Lotniczego w Radomiu od kilku dni ma nowego właściciela. To Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze.

13 października syndyk i prezes PPLu podpisali umowę sprzedaży radomskiego portu lotniczego. Nowy właściciel zapłacił miastu 12,7 milionów złotych. W miejscu lotniska, które od roku właściwie było nieczynne powstanie jeszcze większe lotnisko, które ma kosztować ponad 800 milionów złotych. Docelowo jedną z ‘funkcji’ portu ma być odciążenie warszawskiego Lotniska Chopina i przystosowane do obsługi lotów czarterowych i niskokosztowych.

Na straży bezpieczeństwa 

W tej chwili na terenie lotniska funkcjonuje Lotniskowa Straż Pożarna. Na każdej zmianie jest sześciu strażaków, który do dyspozycji mają dwa samochody ratowniczo – gaśnicze Pantera i jeden samochód operacyjny Isuzu.

Pierwsza Pantera z napędem 6×6 trafiła do jednostki w 2013 roku. Na wyposażeniu posiada zbiornik wody o pojemności 12 500 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 1500 litrów, dwa agregaty proszkowe o łącznej pojemności 500 kg, działko dachowe o wydajności 6000 l/min i działko zderzakowe o wydajności 1500 l/min.

Druga, dwunastoletnia Pantera wcześniej użytkowana była na lotnisku w Kolonii. Posiada napęd 8×8 i jest wyposażona w zbiornik wody 13 500 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 1500 litrów, agregat proszkowy o pojemności 1000 kg, działko dachowe i zderzakowe, ich wydajność to odpowiednio 6000 i 1500 litrów na minutę.

Port Lotniczy ‘Radom’ utrzymuje piątą kategorię ochrony przeciwpożarową, która jest ustalana na podstawie rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 4 kwietnia 2013r. w sprawie przygotowania lotnisk do sytuacji zagrożenia oraz lotniskowych służb ratowniczo-gaśniczych.

Foto. August Borowski

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl