W dniu 22 czerwca b.r. około godziny 20:20 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Lubaniu zostało powiadomione drogą radiową przez zastęp 471[D]25 o wybuchu gazu w budynku mieszkalnym przy ulicy Adama Mickiewicza.

Strażacy będący na miejscu natychmiastowo podjęli działania. Do obiektu wprowadzona została rota w AODO, która udała się do mieszkania gdzie doszło do wybuchu. W międzyczasie dowódca zastępu poprosił PSK o zadysponowanie na miejsce dodatkowych sił i środków w postaci zastępu: 471[D]22 GBA 2/17, a także Zespołu Ratownictwa Medycznego i policji. W czasie dogaszania płonących przedmiotów w mieszkaniu, w budynku trwała ewakacja. Udzielono także pomocy medycznej poszkodowanemu właścicelowi mieszkania, który został wyniesiony przez strażaków.

Około godziny 20:40 na miejsce zdarzenia przybył Zespół Ratownictwa Medycznego z Gryfowa Śląskiego, który przejął poszkodowanego i odwiózł go do Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu. Strażacy sprawdzili obiekt, a ponieważ na jego ścianach zlokalizowano pęknięcia na miejsce wezwano Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Kilkadziesiat minut po godzinie 21 działania zastępów PSP zostały zakończone i po przekazaniu miejsca zdarzenia, zastępy powróciły do koszar. Natychmiastowo reakacja strażaków, którzy działali przy usuwaniu miejscowego zagrożenia na tej samej posesji pomogła ocalić rannego mężczyznę. Z budynku zostało ewakuowanych łącznie pięć osób.

o autorze

Redakcja