Po kilku długotrwałych akcjach w lasach Ochotnicza Straż Pożarna w Lubczynie w województwie zachodniopomorskim postanowiła wyposażyć swoich druhów w plecaki.

Po każdej akcji staramy się wprowadzać elementy które w przyszłości ułatwią lub poprawią naszą pracę. Do tej pory skupialiśmy się głównie na sprzęcie, tym razem w wyniku naszej rozmowy po działaniach zrodził się pomysł zakupu plecaków taktycznych. Akcje gaśnicze na terenach leśnych są dość specyficzne, gęsty drzewostan uniemożliwia nam dotarcie samochodami do ogniska pożaru i gaszenia z jakże wygodnych linii szybkiego natarcia, musimy rozwijać długie linie wężowe w głąb lasu, oddalając się tym samym od naszych pojazdów, a więc miejsca, w którym trzymamy zwyczajowo wodę pitną i inne artykuły spożywcze. Starsze rodzaje ubrań specjalnych nie mają wystarczającej ilości kieszeń, a żeby pomieścić chociaż dwie małe butelki wody do picia a i w nowych ubraniach, w których ilość kieszeń znacznie wzrosła można dyskutować czy transportowanie w nich wszystkiego będzie dla nas wygodne i będzie zapewniało odpowiednią ergonomię w naszej pracy. Dlatego uznaliśmy, że plecak taktyczny będzie idealnym rozwiązaniem podczas długich akcji ratowniczo-gaśniczych – napisali na swojej stronie druhowie z Lubczyny.

Plecaki są wyposażone między innymi w napoje, artykuły spożywcze, chusteczki nawilżone, maseczki pyłowe i rękawice nitrylowe.

Foto. OSP Lubczyna

o autorze

Redakcja/Łukasz