W przyszłym tygodniu w ramach pilotażu w województwie lubelskim rozpocznie się przełączanie numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie.

W pilotażu biorą udział dwa województwa: podlaskie i lubelskie. W województwie podlaskim przełączanie numeru 998 rozpoczęło się wczoraj i potrwa do 5 lutego. Z kolei w województwie lubelskim przełączanie ma rozpocząć się w poniedziałek 8 lutego i potrwa do 15 lutego.

Rozpoczynamy od Komendy Miejskiej w Lublinie. W sumie dotyczy to czterech Komend Miejskich PSP i 16 powiatowych – mówił wojewoda lubelski podczas konferencji prasowej.

Po zakończeniu całego procesu mieszkańcy z tych dwóch województw wybierając numer alarmowy 998 połączą się z operatorami Centrum Powiadomienia Ratunkowego w Białymstoku i Lublinie.

Pracujemy w systemie 12-godzinnym, w pięciu grupach, średnio na zmianie jest 13-14 osób, co umożliwia odbiór zgłoszeń alarmowych na terenie woj. lubelskiego. Mamy bardzo mały proc. zgłoszeń oddanych do innych województw. Zdarzają się sytuacje, kiedy mamy zgłoszenia związane z warunkami atmosferycznymi, przy dużym nasileniu zgłoszeń, wpadają one do innego i są przekazywane do Powiatowych Komend PSP czy Komend Policji, czy lubelskiej Dyspozytorni Medycznej – powiedział kierownik lubelskiego CPR Jarosław Szymczyk.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl