W sobotę, 9 maja 2015 roku na błoniach w Lubinie, po raz drugi został zorganizowany festyn z okazji Dnia Strażaka. W tym, jak i poprzednim roku zaprezentowały się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu lubińskiego. Gościnnie pokazały się również dwie jednostki OSP z powiatu polkowickiego i wołowskiego.

Festyn rozpoczęła parada wozów strażackich ulicami Lubina. Po paradzie przyszedł czas na pokazy. Pierwszy pokaz został zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Ścinawie – strażacy pokazali w jaki sposób uwalnia się osobę poszkodowaną z pojazdu i jak udziela się jej pierwszej pomocy.

Następnie swoje możliwości zaprezentowało Ochotnicze Pogotowie Poszukiwawczo-Ratownicze z Lubina. Zaprezentowali oni swojego drona, który jest niezwykle przydatnym urządzeniem zwłaszcza podczas poszukiwań.

Kolejny pokaz został zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną z Zimnej Wody. Strażacy zaprezentowali pokaz ratownictwa technicznego. Za pomocą narzędzi hydraulicznych rozcięli samochód osobowy. Następnie strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lubinie pokazywali, w jaki sposób gasi się pożary gaśnicami. Każdy chętny obserwator został przeszkolony przez strażaków, po czym sam ugasił pożar gaśnicą.

Około godziny 17:00 swoje możliwości zaprezentowało Nadleśnictwo z Lubina. Nad festynem przeleciał kilkukrotnie samolot gaśniczy Dromader, który dokonał zrzutu wody w wyznaczonym miejscu. Było to nie lada atrakcją, szczególnie dla najmłodszych.

W dalszej kolejności strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Tymowej przeprowadzili pokaz gaszenia pojazdu osobowego. Ostatnią atrakcją festynu był pokaz ratowniczo-gaśniczy w wykonaniu JRG Lubin.

W trakcie trwania festynu odbywały się różne konkursy prowadzone przez strażaków z OSP. Każdy chętny mógł obejrzeć sprzęt, na którym codziennie pracują strażacy. Pomimo przeplatanej pogody frekwencja dopisała. Po godzinie 20:00 odbył się koncert zespołu Donatan&Cleo.

o autorze

Waldemar Szańkowski
Od wielu lat interesuję się pracą strażaka czy też policjanta. Od około 2 lat zacząłem interesować się również fotografią. Z aparatem jestem na miejscu zdarzeń drogowych, pożarów i innych zdarzeń, w których interweniują służby mundurowe. Już niebawem podejmę pracę w MSW.