Dzisiaj, około godziny 9, przed blokiem numer 24 na ulicy Osiedlowej w Luboniu zauważono rój owadów błonkoskrzydłych. Na miejsce wysłano zastęp GBA z miejscowej OSP.

Po dotarciu na miejsce strażacy z Lubonia potwierdzili, że pod balkonami bloku z ziemi wylatują oraz wlatują owady błonkoskrzydłe. Strażacy zabezpieczyli miejsce taśmą ostrzegawczą i powiadomili mieszkańców, aby zamknęli okna. Lubońska OSP nie zajmuje się usuwaniem owadów błonkoskrzydłych dlatego w celu usunięcia zagrożenia do pomocy zadysponowano jeszcze GBA z OSP Kwiatowe w Poznaniu. Strażacy z kwiatowego po zrobieniu rozpoznania stwierdzili, że są to dzikie pszczoły. Owady pod balkonami utworzyły sobie gniada w ziemi, co sprawiało wrażenie, że jest to duży rój. Jednak po wnikliwej analizie potwierdziło się przypuszczenie, że w ziemi pszczoły utworzyły pojedyncze gniazda (na zdjęciu widoczne, jako czarne punkty na ziemi), co jest charakterystyczne dla tego rodzaju pszczół. W celu usunięcia owadów przekopano ziemię oraz spryskano specjalnym preparatem. Nakazano również administracji obiektu dozór miejsca przez 24 godziny oraz wywieszenie informacji na klatkach schodowych celem poinformowania mieszkańców o zaistniałej sytuacji.

Strażacy nie chcieli w pierwszej chwili usuwać pszczół, ale ze względu na to, że gniazda znajdowały się bezpośrednio pod balkonami, a w pobliżu znajduje się plac zabaw oraz przedszkole – nie było innego wyjścia. Wyłapanie pszczół było niemożliwe, ponieważ nie tworzą one wspólnego kokonu

Na miejscu:

  • OSP Luboń GBA,
  • OSP Kwiatowe GBA

o autorze

Redakcja