Dwa strażackie wozy zostały oddane do warsztatu. Jeden należący do Ochotniczej Straży Pożarnej Lipno oraz drugi do OSP Wysoczyn. Nietrafnie oba zostały przejęte przez jednego z łukowskich komorników za długi mechanika.

Istnieją przepisy, które mówią, iż komornik może przejąć własność zadłużonego. Jednak wozy nie są jego własnością. Gminy dostały już pismo, iż samochody zostaną zlicytowane w przeciągu miesiąca. Ich zadaniem na chwilę obecną jest udowodnienie, iż wozy należą do Ochotniczej Straży Pożarnej, a nie jak zakłada komornik – do mechanika.

Mechanik – Mariusz K. poza mechaniką samochodową, prowadzi również działalność „Prywatna Straż Pożarna”, poprzez którą zajmuje się m.in. sprzedażą używanych wozów strażackich. I tu pojawia się kłopot. Komornik zaczął się bronić, iż w wozach nie było żadnej informacji, kto jest ich właścicielem.

Sprawą zajęło się Ministerstwo Sprawiedliwości, które w poniedziałek poprosiło Prokuraturę Rejonową w Łukowie o zbadanie, czy zgodnie z art. 231 § 1 Kodeksu Karnego, komornik działał na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków.

W tej sprawie zwrócono się również do Wydziału egzekucji sądowej o zbadanie, czy jest możliwość wszczęcia postępowania dyscyplinarnego względem komornika.

o autorze

OLGA