Kilka dni temu strażacy z Herrenberg w Niemczech przeprowadzili na wąskich ulicach starego miasta test niskopodwoziowej drabiny M32 L-AS n.B firmy Magirus.

M32L-AS n.B to czwarta generacja drabin niskopodwoziowych niemieckiego Magirusa. Została specjalnie zaprojektowana dla straży pożarnej w Monachium.

Na podwoziu Iveco EuroCargo 160 E32 z silnikiem o mocy 235KW (320KM) i automatyczną skrzynią biegów Allison PR z retarderem, zabudowany został zespół drabiny w najnowszej wersji ‚single extension’ co oznacza, że pierwsze przęsło wysuwane jest pojedynczo ( samodzielnie, w pierwszej kolejności), po czym można je „łamać” i sterować pozostałymi przęsłami. To opatentowane rozwiązanie zapewnia znacznie lepszą dystrybucję obciążeń osi, mniejsze obciążenie osi tylnej i redukcję całkowitej masy pojazdu a co za tym idzie większą ładowność pojazdu, czyli w skrytkach można umieścić więcej sprzętu technicznego. Redukcja masy przęseł pozwala też na uzyskanie znacznie większych wysięgów bocznych drabiny.

Parametry drabiny to: wysokość robocza 32m, długość łamanego przęsła 4,7m, kosz typu RC300 3-osobowy (w prezentowanym modelu). Obciążenie najniższego przęsła do 4000 kg. Na uwagę zasługuje tylna oś skrętna znakomicie zmniejszająca promień skrętu, umożliwiająca jazdę „boczną” (układ kół jak na zdjęciach) i pozwalająca na swobodne manewrowanie w ciasnych uliczkach miast. Drabina ma nowy wygląd, a zmiany dotyczą kolorystyki, systemu oświetlenia, formy elementów nadwozia, podestu oraz skrytek (znacznie zwiększona pojemność wysokiej skrytki).

Dzięki niskoprofilowej wersji podwozia, wysokość pojazdu wynosi niecałe 3 metry, co przy szerokości około 2,4 m pojazd gwarantuje szybki dostęp do akcji przez niskie bramy i wąskie przejazdy. Nad bezpieczeństwem prowadzenia czuwa system ESP, który w drabinach niskopodwoziowych jest wyposażeniem standardowym.

Samochód został zaprezentowany przez firmę FIRE-MAX, jedynego przedstawiciela firmy Magirus w Polsce podczas Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych IFRE-EXPO, które odbyły się w czerwcu w Kielcach.

o autorze

Redakcja/Łukasz