W sobotę, 6 czerwca, ok. trzeciej trzydzieści pięć nad ranem doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Na drodze krajowej nr 25, prowadzącej z Kalisza do Konina, samochód osobowy jadący z nadmierną prędkością, z niewiadomych przyczyn zjechał na lewy bok jezdni, dachował i ściął sześć przęseł betonowego płotu. Zginęły trzy młode osoby.


Do zdarzenia, którego lokalizacja była początkowo bardzo mało dokładnie określona, skierowano początkowo 2 zastępy z JRG 1. Strażacy, którzy przybyli na miejsce wypadku jako pierwsi zastali na miejscu bardzo poważne zdarzenie. Samochód osobowy marki Ford Eskort stał na poboczu doszczętnie zniszczony, kilka metrów przed nim leżały szczątki siedmioprzęsłowego odcinka betonowego płotu, a obok nich poszkodowani. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, dokonali segregacji poszkodowanych i udzielili pierwszej pomocy medycznej. Dowódca akcji podał zastaną na miejscu sytuację zdarzenia i poprosił o natychmiastowe przysłanie karetek pogotowia ratunkowego oraz dodatkowych sił i środków.

Na miejscu po chwili znalazły się dodatkowe zastępy z JRG 1 i 2 oraz karetki pogotowia ratunkowego.

Niestety, dla dwóch mężczyzn i jednej dziewczyny nie było już ratunku – lekarz pogotowia stwierdził zgon. Czwarty chłopak jadący na tylnej kanapie pojazdu, został przetransportowany w stanie krytycznym do kaliskiego szpitala. Kierowca samochodu był przytomny i od razu, jeszcze podczas udzielania pierwszej pomocy medycznej pozostałym rannym przez strażaków, przyznał się policjantom, że jechał z prędkością 170 km/h. Pasażer jadący z przodu, podobnie jak kierowca, wyszedł z pojazdu o własnych siłach.

Młodzież (19 – 22 lata) jadąca samochodem wracała z imprezy, z odległego około 10 kilometrów od miejsca zdarzenia Russowa. Wszystkie ofiary to mieszkańcy okolic. Kierujący pojazdem po zbadaniu stanu trzeźwości poprzez pobranie krwi okazał się trzeźwy.

Działania pięciu zastępów straży pożarnej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy medycznej poszkodowanym, odłączeniu akumulatora w pojeździe oraz usunięciu porozrzucanych pozostałości i rozlanych płynów po wypadku.

Akcja trwała do godziny szóstej pięćdziesiąt siedem. Droga była zamknięta dla ruchu.

Siły i środki:

  • 341[P]41 – SLRd – Iveco – JRG 1,
  • 341[P]25 – GCBA 4/24 – Star – JRG 1,
  • 341[P]21 – GBA 2,5/16 – Renault – JRG 1,
  • 342[P]25 – GCBA 5/32 – Man – JRG 2
  • 342[P]90 – SLOp – Nissan – JRG 2.

Foto i opis: Wojciech Śniegula.

o autorze

Redakcja