13 maja na terenie gminy Liszki w województwie małopolskim został przeprowadzone gminne manewry jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.  

Relacja OSP Mników:

Całość była podzielona na cztery osobne zdarzenia, w pierwszym założeniu rozpędzony samochód uderzył w tłum plażowiczów. Przybyłe na miejsce jednostki OSP oraz PSP musiały zabezpieczyć miejsce zdarzenia, udzielić pomocy poszkodowanym oraz przy użyciu narzędzi hydraulicznych wydobyć kierowcę samochodu.

W kolejnym ćwiczeniu brała udział nasza jednostka, OSP Liszki, OSP Czułów oraz JRG 3 Kraków. Zdarzenie symulowało wypadek masowy z udziałem samochodu osobowego oraz busa przewożącego dzieci. W pierwszej kolejności do działań jednostek przybyłych na miejsce należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, odpięcie akumulatorów oraz wykonania segregacji poszkodowanych w celu zadysponowania odpowiednich sił i środków na miejsce zdarzenia, osoby poruszające się samochodem osobowym zostały zakleszczone w pojeździe i konieczne było użycie narzędzi hydraulicznych. W tym zdarzeniu poszkodowanych było 11 osób które wymagały opieki medycznej i 4 które doznały niegroźnych obrażeń. Wszystkim poszkodowanym została udzielona pomoc medyczna oraz wsparcie psychiczne.

Trzecie założenie obejmowało zdarzenie w którym samochód osobowy wypadł z drogi, dachując w rzece. Przybyłe jednostki na miejsce zastały trzech poszkodowanych oraz otrzymały informacje od świadka wypadku, że czwarta osoba oddaliła się z miejsca zdarzenia. Celem ratowników było udzielenie pomocy poszkodowanym oraz odszukanie osoby która zaginęła. Ostatnim założeniem był pożar lasu, w którym pilarz prowadził prace związane z wycinką drzewa i w skutek nieuwagi został przygnieciony przez konar. Jednostki OSP musiały sprawnie zarządzać zasobami wody aby ugasić pożar oraz udzielić pomocy poszkodowanemu i ewakuować go z miejsca zagrożonego przez ogień.

W ćwiczeniach udział wzięły zastępy z OSP Czułów, Jeziorzany, Kaszów, Kryspinów, Liszki, Mników, Morawica, Piekary, Ściejowice oraz Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 3 w Krakowie i Oficer Operacyjny SKKM.

Foto. OSP Mników

o autorze

Redakcja/Łukasz