W sobotę 27 października przeprowadzono manewry grup pozarządowych, Reborn 2012. Nasz serwis objął nad tymi warsztatami patronat medialny, a na miejscu był nasz fotoreporter, dzięki któremu przygotowaliśmy ten materiał.

W niedzielę 28 października na przejeździe kolejowym w Porcie Północnym Gdańsk drezyna uderzyła w samochód osobowy. W wyniku zdarzenia sześć osób zostało rannych, w tym dwie ciężko. Do wypadku przy ul. Sucharskiego doszło ok. godz. 13.00. Na pomoc poszkodowanym ruszyły ochotnicze grupy ratownicze i państwowe służby ratunkowe – straż pożarna, która ułatwiła dostęp do poszkodowanych, pogotowie oraz straż miejska zabezpieczająca miejsce zdarzenia.

Na szczęście był to tylko scenariusz ogólnopolskich manewrów pozarządowych grup ratowniczych Reborn 2012. Symulacja katastrofy była najbardziej widowiskową częścią ćwiczeń, których głównym organizatorem jest Stowarzyszenie na Rzecz Ratownictwa „Adiutare”. Manewry odbywały się w Gdańsku przez cały weekend.

Głównym celem manewrów było sprawdzenie przygotowania grup ratowniczych do realizacji zadań z zakresu ratownictwa drogowego, ratownictwa masowego, oraz współpracy z grupami i służbami państwowymi. – Chodzi o propagowanie bezpieczeństwa na szosie, ale równie ważna jest jak najlepsza współpraca rządowych służb ratowniczych z grupami pozarządowymi – mówi Michał Jaczewski z kampanii „Myślę na Drodze”.

&

&

Więcej informacji znajdziecie na reborn-2012.pl

&

o autorze

Redakcja