Prezydent Andrzej Duda powołał Mariusza Błaszczaka na stanowisko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyło się zaprzysiężenie nowego rządu. Uroczystą przysięgę złożyli powołani na urzędy ministrowie. Wśród nich był Mariusz Błaszczak, który został powołany na stanowisko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Po uroczystym zaprzysiężeniu, Prezydent Andrzej Duda pogratulował powołanym ministrom.

– Trzeba wzmocnić polskie państwo i dbać o polskie interesy. Dobro obywateli jest naszym największym nakazem – podkreślił Prezydent Andrzej Duda. – Wierzę, że wypełniamy nasze zobowiązania – dodał.

Premier Beata Szydło zapewniła, że sprawy Polek i Polaków nowo powołany rząd będzie uznawał za najważniejsze.

– W imieniu polskiego rządu, Pań i Panów Ministrów chcę podziękować i złożyć zapewnienie, że zrobimy wszystko, by słowa wypowiedzianej dziś przysięgi były dochowane. I by nasi rodacy wiedzieli, że polski rząd będzie pochylał się nad sprawą każdego obywatela – powiedziała Premier Beata Szydło.

***

Mariusz Błaszczak urodził się 19 września 1969 roku w Legionowie. Jest absolwentem historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również Krajową Szkołę Administracji Publicznej i studia podyplomowe – Samorząd Terytorialny i Rozwój Lokalny oraz Zarządzanie w Administracji.

Po studiach pracował w administracji samorządowej w Urzędzie Miasta Legionowo. W latach 2002 – 2004 był zastępcą burmistrza warszawskiej dzielnicy Wola, a w grudniu 2004 roku został burmistrzem dzielnicy Śródmieście.

Od 31 października 2005 roku pełnił funkcję Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W marcu 2007 został mianowany przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na stanowisko Ministra – członka Rady Ministrów. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku uzyskał mandat poselski z ramienia PiS. W wyborach w 2011 roku uzyskał reelekcję. W 2015 roku ponownie został wybrany do Sejmu.

16 listopada 2015 roku został powołany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na stanowisko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

MSW

o autorze

Redakcja