Marszałek Województwa Wielkopolskiego wstrzymał wypłatę 10-milionowej dotacji przyznanej w 2016 roku Oddziałowi Wojewódzkiemu Związku OSP RP. Jest to efekt głośnej wizyty agentów CBA.

Chodzi o postępowania przetargowe Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP województwa wielkopolskiego na zakup piętnastu średnich i dwudziestu lekkich samochodów ratowniczo – gaśniczych, dostarczone zostały przez firmę Stolarczyk i Iuvo-Cars.  Jak się okazało doszło do fałszerstwa w dokumentacji.

Z papierów wynika, że strażacy odebrali samochody pod koniec 2016 roku, tak jednak nie było, samochody średnie fizycznie zostały odebrane dopiero pod koniec stycznia, a lekkie w lutym br.

Do kłamstwa w dokumentacji przyznał się Andrzej Jankowski Dyrektor Zarządu Wykonawczego ZOSP RP w Poznaniu. – Nie będę ukrywał: poświadczyłem nieprawdę w dokumentach, że te auta dojechały w terminie. Gdybym tego nie zrobił, przepadłaby dotacja – powiedział dziennikarzom Głosu Wielkopolskiego.

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli całą dokumentację i przekazali ją do Prokuratury Rejonowej w Poznaniu, która prowadzi czynności w sprawie oszustwa i narażenia wielkopolskich instytucji publicznych na straty kilkunastu milionów złotych.

W związku z tym Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego do czasu wyjaśnienia całej sprawy wstrzymał wypłatę dotacji unijnej w kwocie 9,7 mln złotych, która miała trafić do firmy Stolarczyk. Swoje pieniądze otrzymała firma Iuvo-Cars ponieważ środki pochodziły z budżetu województwa.

Mirosław Stolarczyk, szef kieleckiej firmy powiedział, że wysłał do Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP wezwanie do zapłaty, w odpowiedzi usłyszał tylko przeprosiny. Zapowiedział, że jeśli nie otrzyma pieniędzy wystąpi przeciwko OSP na drogę sądową.

Wszystkie samochody zostaną zaprezentowane 6 maja podczas Dnia Strażaka w Krotoszynie.

Na podstawie: Głos Wielkopolski

o autorze

Redakcja/Łukasz