Strażacy wyposażają jednostki w najczęściej kupowane na świecie defibrylatory AED Philips HeartStart FRx. W tym roku do Ochotniczych Straży Pożarnych w całej Polsce trafiło ponad 100 urządzeń. W sumie w PSP i OSP służy już ponad 200 zestawów skonstruowanych w oparciu o technologię Philips Healthcare.

Powszechnie wiadomo, że podstawowym czynnikiem warunkiem sukcesu postępowania w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia jest szybkość działania. Każda upływająca sekunda wpływa negatywnie na szanse przeżycia poszkodowanego. Ostatnie, liczne akcje (OSP Milanówek, OSP Nowolesie, OSP Leśniewo) pokazały, że Strażacy z OSP jako pierwsi przybywają na miejsce zdarzenia. Często są jedynymi osobami potrafiącymi udzielać pomocy w swoich lokalnych społecznościach.

Na szczególną uwagę zasługuje przypadek druhów z OSP Nowolesie. Nie zostali oni zadysponowani do zdarzenia. Działania podjęli samodzielnie. Ich zimna krew i szybkie działanie pozwoliły uratować życie przypadkowemu mężczyźnie. Naczelnik – Jan Klusak podwoził swoim samochodem napotkanego rowerzystę i w trakcie jazdy mężczyzna doznał NZK (nagłe zatrzymanie krążenia). Szybkie wezwanie pomocy, sprawna akcja i telefon do swojego syna Michała, który dojechał z defibrylatorem z remizy, pozwoliło przywrócić funkcje życiowe mężczyźnie jeszcze przed przylotem śmigłowca LPR.

Warto podkreślić, jakimi kryterami kierują się strażacy wybierając sprzęt dla swoich jednostek. Defibrylatory AED w podstawowych parametrach są do siebie podobne. Wszystkie wydają komendy w języku polskim, testują się, informują o technicznej sprawności lub błędach użytkownika. Wszystkie posiadają samoprzylepne elektrody i prowadzą rejestr danych. Są jednak cechy, które wyróżniają najlepsze aparaty i warto ich wymagać od swoich dostawców.

QBA_4582-kopia m

Na co zwrócić uwagę przy wyborze AED:

  • Defibrylacja w czasie poniżej 8 sekund – zwróć uwagę na rzeczywisty czas od rozpoczęcia analizy po przyklejeniu elektrod do wyładowania jakie oferuje defibrylator AED. Badania medyczne udowodniły, że kluczową sprawą podczas RKO jest przerwa w uciskaniu klatki piersiowej, dlatego wytyczne ILCOR zalecają maksymalnie 10 sekund przerwy.
  • Defibrylacja dzieci i niemowląt przy użyciu tych samych elektrod terapeutycznych – czas przełączenia defibrylatora w tryb pediatryczny powinien być jak najkrótszy. Najlepiej użyć klucza pediatrycznego, co zabiera zaledwie sekundę. Nie trzeba szukać i przepinać elektrod na pediatryczne. Dzięki kluczowi znacznie obniżamy koszty zakupów różnych elektrod i ich wymiany co 2 lata.
  • Przełączenie terapeutycznego AED w tryb treningowy – defibrylator powinien mieć opcję przełączania w tryb szkoleniowy. Wystarczy zastosować zestaw elektrod treningowych i można używać tego samego sprzętu do prowadzenia szkoleń. Funkcja ta umożliwia ograniczenie kosztów eksploatacji (nie trzeba kupować trenażera) oraz stałą możliwość przeprowadzania symulacji maksymalnie zbliżonej do rzeczywistych warunków.
  • Mała waga i rozmiary – defibrylator powinien być lekki (poniżej 2kg). Służy wszak jako dodatkowe wyposażenie już nie lekkiej torby medycznej R1.
  • Odporny na czynniki zewnętrzne – minimalne parametry IP 55. Często w trakcie akcji ratowniczej musimy działać w niekomfortowych lub nawet ciężkich warunkach. Warto zatem zwrócić uwagę, czy producent AED posiada certyfikat umożliwiający przeprowadzenie bezpiecznej defibrylacji nawet, gdy poszkodowany leży na wilgotnym lub metalowym podłożu.


Max Harter jest partnerem Philips Healthcare
, światowego lidera w produkcji aparatury medycznej. Defibrylatory z rodziny HeartStart są najczęściej kupowanymi aparatami na świecie i numerem 1 w Polsce. Kontakt: tel. 609 528 303 lub 607 688 625, aed@maxharter.com. Posiadamy również profil na Facebooku oraz stronę www.

o autorze

Redakcja