Trzynaście jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, będących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym z województwa Mazowieckiego otrzyma blisko pięć i pół miliona złotych. Dofinansowanie pozwoli uzupełnić brakujący oraz wymienić przestarzały sprzęt.

Dzisiaj, 30 stycznia Marszałek Województwa Adam Struzik podpisał z przedstawicielami samorządów umowy o dofinansowanie. To ponad 5,3 mln zł unijnego wsparcia w ramach RPO WM 2014-2020.

Na co dzień strażacy pomagają nam, a dzisiaj my mamy okazję wesprzeć ich. Specjalistyczny sprzęt jest im niezbędny, by szybko i skutecznie mogli reagować na zagrożenie. A ich praca to już nie tylko pożary, ale także wypadki drogowe czy klęski żywiołowe. A pamiętajmy, że to właśnie oni w wielu przypadkach jako pierwsi przyjeżdżają na miejsce zdarzenia. – powiedział marszałek Adam Struzik.

Fundusze unijne otrzymają jednostki OSP: Dębe Wielkie, Nowy Dwór Mazowiecki, Mrozy, Jabłonna, Strzegowo, Liw, Sońsk, Chorzele, Górzno, Siennica, Grudusk, Strachówka i Tłuszcz. Najwięcej pieniędzy otrzymają druhowie z OSP Dębe Wielkie (890 tys. złotych). Dzięki wsparciu będą mogli zakupić ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy, a także specjalistyczny sprzęt, w tym pompy pożarnicze, zestaw ratownictwa technicznego i medycznego oraz agregaty prądotwórcze. Strażacy wzbogacą się o specjalistyczny sprzęt z zakresu ochrony przeciwpowodziowej, specjalistycznych grup ratownictwa wysokościowego i grup poszukiwawczo-ratowniczych.

Na Mazowszu działają dwa tysiące jednostek OSP, z czego 500 jest włączonych w KSRG. W 2016 roku interweniowały one około 26 tysięcy razy.

o autorze

Redakcja