Grudzień jest miesiącem nie tylko bezpośrednio związanym ze świętami Bożego Narodzenia, ale ostatnim w roku kalendarzowym. Dlatego też możemy pokusić się o małe podsumowanie naszej pracy z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą.

Odkąd objęłam funkcję opiekuna MDP, co roku o tej samej porze robię mały rachunek sumienia z działalności drużyny. Jest to nie tylko odtworzenie wydarzeń, które miały miejsce, ale także nasuwają się myśli, które przedtem się nie pojawiały. Jest to również moment na tworzenie nowych planów na kolejny rok.

Rok 2013 był szczególnym rokiem, nie tylko dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Starogardzie Gdańskim, ale także dla mnie jako opiekuna. Ta wspaniała wiadomość, która dotarła do nas w kwietniu sprawiła, że poczuliśmy się szczęśliwi i docenieni. Dzięki zwycięstwu w konkursie „Najlepsi z Najlepszych” umocniła się w nas wiara w to, co robimy – ja jako opiekun, drużyna jako drużyna.

Ten rok to, poza tytułem Najlepszych w Polsce, nowe, a zarazem cenne znajomości, nowe wyzwania i obowiązki, mnóstwo niezapomnianych wrażeń i przygód, wiele ciekawych przedsięwzięć, interesujące wyjazdy, wartościowe szkolenia, wymiana doświadczeń, dobra zabawa, ale przede wszystkim ciężka praca nas wszystkich. Zaobserwowałam, że w ciągu tego roku moja drużyna bardzo się zmieniła. Wykreowały się w nich pewne ważne wartości, młodzież dojrzała do niektórych spraw. Najważniejsze jest to, że nic ich nie zniechęca i nadal chcą brnąć w tematykę pożarnictwa, a potrzeba pomocy bliźniemu jest u nich na pierwszym miejscu. Ten sukces jest tego główną przyczyną.

Może się powtarzam, ale jestem strasznie dumna z tego, co udało nam się osiągnąć. Jestem dumna z MOJEJ MDP. Czasami zastanawiam się jakby to było, gdyby nasze drogi się rozeszły, dlatego szybko staram się powrócić do rzeczywistości i zaprzestaję myślenia o takowej sytuacji. Zdaję jednak sobie sprawę z tego, że z pewnością byłoby to dla nas bardzo trudne wydarzenie, pełne łez i emocji. Miałabym jednak poczucie spełnienia swojej misji. Misji pod nazwą MDP Starogard Gd.

Jako członek Komisji ds. Młodzieży i Sportu przy ZG ZOSP RP w Warszawie chciałabym, aby funkcjonowanie MDP w Polsce było jeszcze bardziej rozwinięte oraz, aby praca z młodzieżą przynosiła wymierne korzyści dla nas wszystkich na różnych płaszczyznach życia społecznego, zaś jako opiekun MDP Starogard nie zamierzam zwalniać tempa nadal zaznajamiając młodzież z tematyką pożarniczą oraz pokazując im, co w życiu jest najważniejsze. MDP Starogard rośnie w siłę, a jej działalność rozkwita.

W nadchodzącym roku 2014 chciałabym życzyć Wam, Drodzy Opiekunowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z całej Polski, szczęścia i pomyślności w życiu prywatnym, siły na przełamywanie trudności, nadziei na lepsze jutro, wielu sukcesów oraz wiary i wytrwałości w pracy z młodzieżą, bowiem to w nas tkwi rozwój polskiego pożarnictwa.

dh Agnieszka Piepiórka – opiekun MDP Starogard Gdański – laureatki konkursu „Najlepsi z Najlepszych” / członek Komisji ds. Młodzieży i Sportu przy ZG ZOSP RP w Warszawie&

o autorze

Redakcja