We wtorek w Pałacu Prezydenckim Prezydent RP Andrzej Duda wręczył ratownikom górniczym Medale za Ofiarność i Odwagę.

Prezydent odznaczył Medalami 41 ratowników górniczych, których w dniach 5-19 maja br. brali udział w akcji ratowniczej w Jastrzębskiej Spółce Węglowej KWK „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie”, Ruch Zofiówka

Powiedziałem, że z całego serca dziękuję – powiedziałem to każdemu z Panów. Dziękuję za tę służbę, bo trud górniczy, służba górnicza stanowi jeden z fundamentów Rzeczypospolitej, jej gospodarki. Sektor wydobywczy odgrywa w Polsce niezwykle ważną rolę. Stanowi jeden z fundamentów naszej suwerenności energetycznej. To właśnie dlatego górnicy – ich służba i praca – są tak niezwykle w Polsce szanowani – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że był wówczas, w maju w Zofiówce, gdzie zdarzyła się tragedia, gdzie ratownicy do ostatniego momentu walczyli o to, żeby uratować życie kolegom. – Co do dwóch się udało, co do pięciu – nie. Ale byliście do samego końca, do ostatniego momentu, aż mogliście wrócić spokojni, że wszyscy zostali wydobyci. Być może wtedy spotkałem się z niektórymi z Panów, dziś trudno poznać – zupełnie inne stroje, inny wtedy wygląd, zmęczone oczy, twarze brudne od pyłu węglowego. Jeszcze raz z całego serca dziękuję – powiedział Prezydent.

Medal za Ofiarność i Odwagę to cywilne odznaczenie państwowe ustanowione ustawą z dnia 17 lutego 1960 r. o orderach i odznaczeniach. Nadawane w latach 1960–1989 przez Radę Państwa, a od 1990 r. przez prezydenta RP osobom, które niosły pomoc innym ludziom, narażając przy tym swoje życie.

Foto. Krzysztof Sitkowski/KPRP

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl