Do podziału bojowego Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Grajewie został wprowadzony ciężki samochód ratownictwa drogowego, najstarszy tego typu wóz w Państwowej Straży Pożarnej.

Renault CBH 385 6×4, bo o nim mowa został wyprodukowany w 1992 roku i zabudowany przez francuską firmę Jige-Lohr. Wyposażony jest między innymi w żuraw HIAB 140 o maksymalnym udźwigu 6 ton i ramię holownicze o udźwigu 21 ton. Do tego wyciągarki – główna o uciągu 21 ton i dodatkowa o uciągu 10 ton.

Samochód do 1997 roku znajdował się w podziale bojowym Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 6 w Warszawie, następnie trafił do Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Białymstoku, a później do JRG 2.

W 2020 roku decyzją Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP samochód trafił do Komendy Powiatowej PSP w Grajewie. Przed prowadzeniem do podziału bojowego przeszedł on remont, który obejmował m.in. wymianę ogumienia i oświetlenia, zamontowano kamerę cofania, przeprowadzono serwis olejowy i gruntowny przegląd całego pojazdu wraz z potrzebnymi naprawami. Wóz zyskał również nowe malowanie.

W Państwowej Straży Pożarnej są obecnie dwa takie samochody, drugi znajduje się w Komendzie Powiatowej PSP w Chrzanowie. To najstarsze tego typu pojazdy w Państwowej Straży Pożarnej. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Foto. JRG Grajewo

 

o autorze

Redakcja/Łukasz