Dzisiejszej nocy w miejscowości Michałowice (woj. mazowieckie, pow. pruszkowski) doszło do tragedii. W pożarze stolarni zginęły dwie osoby, a kolejne dwie zostały ranne. Działania związane z nadzorowaniem pogorzeliska trwały do godzin popołudniowych.

Około godziny 04:20 dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Michałowicach przy ulicy Rumuńskiej. Szybko jednak okazało się, że w budynku mieści się stolarnia. Do akcji zostały skierowane trzy zastępy z JRG Pruszków oraz najbliższe jednostki  OSP.

Po dojeździe na miejsce część magazynowa oraz pomieszczenia pracownicze objęty były całkowitym pożarem. Zagrożona była również dobudowana część mieszkalna. Właściciel, który był obecny na miejscu poinformował, że trzy osoby ewakuowały się z budynku, dwie z nich zostały ranne. Szybko okazało się również, że brakuje dwóch mężczyzn i nie można nawiązać z nimi kontaktu.

Działania strażaków w pierwszym etapie na miejscu zdarzenia, polegały na podaniu dwóch prądów wody na palący się magazyn oraz jednego prądu wody w obronie zagrożonego budynku. Przy użyciu drabiny mechanicznej wykonana została również przecinka w dachu, aby uniemożliwić rozwijanie się pożaru na część mieszkalną budynku.

W trakcie prowadzenia działań gaśniczych zwaleniu uległa część płonącego dachu, a ratownicy wynieśli z budynku butle z gazem. Na miejsce działań dotarł również Zastępca Kierownika Sekcji do spraw operacyjno-szkoleniowych, oraz grupa z Komendy Wojewódzkiej w Warszawie.

W chwili opanowania pożaru i rozpoczęciu przeszukiwania budynku strażacy od razu natrafili na ciało pierwszego mężczyzny. Chwilę później w trakcie dalszej penetracji i dogaszania pogorzeliska odnaleziono ciało drugiego pracownika stolarni. Przybyły na miejsce lekarz potwierdził zgon obu mężczyzn. Pozostali dwaj pracownicy zostali zabrani do szpitala w Warszawie.

Całkowite zakończenie działań na miejscu zdarzenia nastąpiło o godzinie 12:54. Na chwilę obecną przyczyny pożaru nie są znane, nie wiadomo czy zawiodło ogrzewanie, czy też może ogień został zaprószony przez osoby przebywające w środku. Sprawę bada policja. W akcji brało udział łącznie osiem zastępów z Pruszkowa, Nowej Wsi, Piastowa i Raszyna.

Foto: Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

o autorze

Kamil998