25 listopada nad Jeziorem Czorsztyńskim w powiecie nowotarskim odbyły się polsko-słowackie manewry pod kryptonimem ‘WSPÓŁPRACA’.

Scenariusz zakładał, że w miejscowości Mizerna doszło do wypadku dwóch samochodów osobowych, w środku znajdowały się osobowy ranne. Niezwłocznie o zdarzeniu poinformowano ratowników Wodnego Pogotowia Ratunkowego, którzy pełnili dyżur na Jeziorze Czorsztyńskim oraz służby ratownicze, które przebywały na zgrupowaniu w miejscowości Czorsztyn.

Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów polskiej i słowackiej straży pożarnej, okazało się że oprócz zdarzenia drogowego w pobliskiej bazie ratowniczej wybuchł pożar- w środku najprawdopodobniej znajdują się poszkodowani ratownicy. Niezwłocznie na miejsce zadysponowano dodatkowe siły i środki.

Pożarem i ewakuacją osób poszkodowanych z budynku zajmowały się dwa zastępy z OSP Niedzica i OSP Czorsztyn. Natomiast na miejscu, gdzie doszło do wypadku samochodowego ze względu na dużą liczbę osób poszkodowanych, trzeba było wdrożyć procedurę zdarzenia masowego i tutaj koordynacje działań ratowniczych, przejął dowódca zastępu z OSP Jawiszowice – powiedział Marek Jasiński, Prezes Wodnego Pogotowia Ratunkowego.

Strażacy musieli wykonać dostęp do poszkodowanych znajdujących się w samochodach  osobowych, Działania wspólnie prowadziły zastępy OSP Jawiszowice, OSP Maniowy i zastępy z Suchej Hory na Słowacji.  Równolegle ratownicy Zintegrowanej Służby Ratowniczej prowadzili segregację osób poszkodowanych. W trakcie prowadzonych działań, zapadła decyzja o rozstawieniu Punktu Medycznego do którego trafiały najciężej poszkodowane ofiary wypadku.

Staraliśmy się aby ćwiczenia odzwierciedlały realne sytuacje, które polscy i słowaccy ratownicy mogą spotkać w swojej codziennej służbie – mówi Dawid Burzacki, który z ramienia Zintegrowanej Służby Ratowniczej był Koordynatorem Sztabu Ćwiczeń.

W kulminacyjnym momencie ćwiczeń w działania było zaangażowanych ponad 40 ratowników z OSP Nidzica, OSP Czorsztyn, OSP Maniowy, OSP Jawiszowice, straży pożarnej Sucha Hora i Bobrov (Słowacja), Zintegrowanej Służby Ratowniczej Sekcja OŚW112 i Wodne Pogotowie Ratunkowe Nowy Targ.

Manewry zostały zrealizowane w ramach mikroprojektu „Tatry – Nasza Szansa”- realizowanego ze środków EFRR Program Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020.

Foto. Oswiecim112.pl

o autorze

Redakcja/Łukasz