Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia dotyczący miejsc doraźnego schronienia.
Projekt zakłada, że władze samorządowe na poziomie miasta, gminy, powiatu i województwa w przypadku wprowadzenia stanu wojennego lub w czasie wojny organizują miejsca doraźnego schronienia. Typują one obiekty i dokonują oceny stanu technicznego i możliwości zorganizowania miejsca doraźnego schronienia.
Takim miejscem mogą być kondygnacje podziemne budynków, garaże podziemne, istniejące budowle umocnieniowe, dawne elementy fortyfikacji, tunele, wykopy, podziemne przejścia dla pieszych oraz podziemne obiekty metra, tramwaju i kolei.
Rozporządzenie określa dokładne warunki techniczne dla każdego z powyższych obiektów m.in. materiał wykonania, grubość betonu, wysokość, instalację oświetleniową, wentylację itp. W pomieszczeniach przeznaczonych pod miejsce doraźnego schronienia nie mogą być prowadzone żadne instalacje gazowe czy paliwowe.
Jeśli samorządy stwierdzą, że są obszary, w których liczba miejsc jest niewystarczająca wykonają wolnostojące miejsce doraźnego schronienia do przebywania maksymalnie 300 osób do kilkunastu godzin. Wolnostojące miejsce doraźnego schronienia to według projektu szczeliny przeciwlotnicze, okopy i ziemianki.
Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Obecnie został on skierowany do konsultacji.
W 2023 roku Państwowa Straż Pożarna przeprowadziła inwentaryzację budynków i obiektów budowlanych w Polsce. Strażacy stwierdzili, że w miejscach doraźnego schronienia może ukryć się blisko 47 milionów osób, w miejscach ukrycia – 11 mln, a w schronach ponad 300 tysięcy.