Mija 15 lat od pożaru w Rafinerii Gdańskiej

Dokładnie 15 lat temu, 3 maja 2003 roku o godzinie 14.47 w Rafinerii Gdańskiej wybuchł pożar zbiornika do magazynowania benzyny bezołowiowej.

Niemal natychmiast po eksplozji na miejsce zadysponowano pięć zastępów z Zakładowej Straży Pożarnej Rafinerii Gdańskiej w składzie trzy ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze, ciężki samochód proszkowy i lekki samochód ratownictwa medycznego.

W tym samym czasie zgłoszenie o pożarze wpływa do Miejskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku. Dyżurny w pierwszym rzucie na miejsce zadysponował pięć zastępów gaśniczych, trzy techniczne i powiadomił WSKR.

Trzy minuty po wybuchu na miejscu pojawił się dowódca zmiany ZSP, który stwierdził, że pożarem objęta jest cała górna powierzchnia zbiornika o pojemności 20 tysięcy metrów sześciennych i że zagrożony jest sąsiedni zbiornik o takie samej pojemności.

Około godziny 15 docierają pierwsze zastępy Państwowej Straży Pożarnej i oficer operacyjny miasta, który prosi o wszystkie dostępne samochody gaśnicze.

Wszystkie zastępy podają środki gaśnicze mające na celu schłodzenie palącego się zbiornika i obronę zagrożonych sąsiednich zbiorników.

W związku z zaistniałą sytuacją zastępca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP polecił zadysponować na miejsce siły i środki wchodzące w skład Wojewódzkiej Brygady Odwodowej.

Z polecenia wojewody Komendant Wojewódzki PSP organizuje Wojewódzki Zespół Reagowania Kryzysowego, a sztab Wojewódzkiej Brygady Odwodowej podzielił teren akcji na osiem odcinków bojowych.

Tak w wielkim skrócie wyglądała pierwsze godziny działań strażaków w Rafinerii Gdańskiej.

W kolejnych godzinach po odprawach i konsultacjach z ekspertami zapadła decyzja o wstrzymaniu natarcia do czasu, dopóki istnieje możliwość wypompowania benzyny przez pompę, która wyłącza się przy temperaturze 500*C. Pompa działała do godziny 1 w nocy 4 maja.

Kilka minut później KDR polecił – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami – przeprowadzenie ostatecznego natarcia. Przez 55 minut z samochodów ratowniczo – gaśniczych i działek bez przerwy do wnętrza zbiornika podawano 42 000 l/min piany ciężkiej w natarciu i 27 000 l/min w obronie na zewnętrzne płaszcze zbiorników – palącego się i bezpośrednio zagrożonego.

O godzinie 2.02 KDR przekazuje do WSKR informację o ugaszeniu zbiornika.

W kulminacyjnym momencie na miejscu pracowało ponad 400 strażaków, 132 samochody ratowniczo – gaśnicze i specjalne, siedem zestawów pompowych, 25 działek wodno-pianowych i statek pożarniczy.

W pożarze zginęło trzech pracowników Rafinerii Gdańskiej

Na podstawie: Przegląd Pożarniczy

Pożar Rafinerii Gdańskiej   Fire in Gdansk Rafinery
Exit mobile version