W niedzielę, 8 kwietnia mija rok od katastrofy budowlanej w Świebodzicach.

Dokładnie o godzinie 9.13 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Świdnicy otrzymał pierwsze zgłoszenie o zawaleniu się wielorodzinnego budynku przy ulicy bp. Ignacego Krasickiego w Świebodzicach. Po przyjęciu zgłoszenia na miejsce zadysponowano siły pierwszego rzutu – dziesięć zastępów.

Jako pierwsi – po 4 minutach – pod wskazany adres docierają strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Świebodzicach. KDR potwierdził zgłoszenie, trzykondygnacyjny budynek mieszkalny został zniszczony w 80 procentach, a na gruzowisku wyczuwalna jest woń gazu. Natychmiast została podjęta decyzja o przeszukaniu gruzowiska.

Tak rozpoczęła się walka strażaków o uratowanie mieszkańców znajdujących się po gruzami. Nieprzerwanie przez blisko 35 godzin strażacy w ekstremalnych warunkach przerzucali cegłę po cegle. Udało się uratować cztery osoby, sześć zginęło, w tym 13-letni Marcin, członek Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Międzylesiu.

W sumie w akcji udział wzięło 228 strażaków, 11 psów ratowniczych, siedem Zespołów Ratownictwa Medycznego, pięć śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, policjanci oraz pracownicy pogotowia gazowego i energetycznego.

Na miejscu pracowało pięć Specjalistycznych Grup Poszukiwawczo – Ratowniczych: ‘WAŁBRZYCH’, ‘LUBIN’, ‘WROCŁAW-5’, ‘JASTRZĘBIE-ZDRÓJ’, ‘ŁÓDŹ’.

Kierującymi Działaniami Ratowniczymi byli: dowódca pierwszego zastępu, Komendant Powiatowy PSP w Świdnicy, Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP i Komendant Główny PSP.

Foto.112Polkowice

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl