9 sierpnia 2017 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zostały wręczone nagrody oraz dyplomy dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA, którzy wykazali się wyjątkową postawą oraz zachowaniem.

Wyróżnienia zostały wręczone przez Jarosława Zielińskiego – sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Otrzymali je między innymi trzej strażacy PSP, którzy w czasie wolnym od służby zachowali się zgodnie ze złożonym ślubowaniem i przyczynili się do uratowania życia oraz mienia. Uhonorowani zostali:

  • asp. Marcin Brdak – dowódca zastępu JRG w Wyszkowie, który 23 lipca 2017 r. przejeżdżając samochodem przez Wolę Rasztowską, podjął działania ratownicze wobec nieprzytomnego mężczyzny. Dzięki skutecznej, 20-minutowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej funkcje życiowe poszkodowanego udało się przywrócić i został on bezpiecznie przetransportowany do szpitala;
  • sekc. Rafał Bosek – ratownik JRG w Sztumie, który 1 czerwca 2017 r. na trasie Dzierzgoń-Litewki jako świadek wypadku drogowego zawiadomił służby ratunkowe i niezwłocznie przystąpił do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej kobiecie, zakładając jej opaskę uciskową na nogę. Zabezpieczył ponadto miejsce zdarzenia, ułatwiając tym samym pracę przybyłym na miejsce strażakom;
  • sekc. Arkadiusz Miotk – młodszy ratownik JRG w Wejherowie, który 2 maja 2017 r. w Rumii włączył się do akcji ratowniczej prowadzonej przez funkcjonariuszy Policji. W trakcie pożaru wyniósł z budynku butlę z gazem propan-butan oraz wyłączył zasilanie w energię elektryczną. Uratował też mienie o znacznej wartości, wynosząc je z domu objętego pożarem.

W ostatnim ze zdarzeń swój udział mieli także dwaj policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie: asp. sztab. Andrzej Wilman oraz asp. Andrzej Piepiórka. Ich postawa i odwaga zostały wyróżnione Dyplomem Komendanta Głównego PSP. Wręczenia dyplomów dokonał gen. brygadier Leszek Suski podczas spotkania w ministerstwie.

KG PSP

o autorze

Redakcja/Łukasz