Już po raz siódmy, w dniach 25 – 27 czerwca do Torunia przybędą najsilniejsi i najlepsi strażacy z Polski i ze Świata. Przez trzy dni rywalizować będą o miano „Najtwardszego Strażaka” i „Najtwardszego z Najtwardszych”.

Przed nimi trudne zadania: 100 uderzeń 6 – kilogramowym młotem, bieg przez tunel z 20-kilogramowym obciążeniem rąk czy pokonanie trzymetrowej ściany. A to nie wszystko!

W emocjonujących zawodach weźmie udział prawie 300 uczestników z 11 Państw (z Polski, Austrii, Czech, Anglii, Estonii, Niemiec, Gibraltaru, Węgier, Litwy, Słowenii i USA), którzy przybędą do Torunia by zmagać się jak co roku w dwóch formułach: TFA (Toughest Firefighter Alive Poland) i FCC (Firefighter Combat Challenge). Mistrzostwa odbędą się na Rynku Nowomiejskim i Starówce w Toruniu.

Zawody FCC & TFA Husqvarna Poland wymagają od zawodników prawdziwego profesjonalizmu, a także siły, wytrzymałości i precyzji. Wartości te są niezwykle cenione przez firmę Husqvarna, dlatego zdecydowaliśmy się już po raz siódmy wspierać Mistrzostwa strażaków. FCC & TFA Husqvarna Poland 2015 to zmagania najlepszych zawodników z Polski i ze Świata, którzy cały rok przygotowują się do tego, aby móc pokonać zdania w tych formułach w Toruniu. Nasi zawodnicy to zawodowi strażacy- mężczyźni, ale także kobiety. Podczas zawodów nie zapomnieliśmy także o dzieciach. Wiemy, że wielu małych chłopców, marzy o tym, że gdy dorosną zostaną strażakami. Z myślą o najmłodszych zorganizowany zostanie strażacki tor przeszkód dla dzieci – MINI TFA. Zapraszamy w najbliższy weekend do Torunia by wspólnie kibicować podczas siódmej edycji FCC & TFA Husqvarna Poland 2015” – powiedziała Marta Winiarek-Miętus, Rzecznik Prasowy Mistrzostw FCC & TFA Husqvarna Poland 2015.

Formuła FCC 2015

FCC to niezwykle trudna fizycznie i dynamiczna formuła. Strażacy podczas rywalizacji w ramach tej formuły, wszystkie zadania wykonują w pełnym umundurowaniu oraz z maską tlenową. Formuła składa się z 5 etapów: wnoszenie węża na wysokość, wciąganie pakietu węży na 3. piętro, przesunięcie kilkudziesięciokilogramowego obciążenia uderzeniami młota po wyznaczonym poziomym torze, pokonanie slalomu, przeciągnięcie napełnionej liny gaśniczej i ewakuacje poszkodowanego – przeciągnięcie manekina tyłem na dystansie ok. 30 metrów. Zawodnicy startują indywidualnie, w sztafetach oraz w tandemach. Zawody w ramach tej formuły odbywać się będą w czwartek 25-go czerwca i piątek 26-go czerwca na Rynku Nowomiejskim.

Formuła TFA 2015

W sobotę odbędzie druga część Mistrzostw – Toughest Firefighter Alive- najtrudniejsza na świecie formuła zawodów. Jest wyjątkowo widowiskowa- w ramach formuły TFA zawodnicy zmierzą się w pięciu, ekstremalnych konkurencjach:

1. Rozwinięcie i podłączenie dwóch linii wężowych do motopompy oraz zwijanie linii wężowych i złożenie ich do skrzynek,
2. 100 uderzeń 6-kilogramowym młotem,
3. Podniesienie i przenoszenie 70-kilogramowego manekina na odcinku kilkudziesięciu metrów, bieg przez specjalny drewniany tunel z obciążeniem rąk do 20kg, wejście-przeskoczenie ściany o wysokości 3 metrów,
4. Wykonanie zadań z wykorzystaniem 3-metrowej drabiny nasadkowej, pokonanie schodów na 12-metrowej wieży i wniesieniu obciążenia, następnie wciągnięcie węży na szczyt tej wieży za pomocą liny,
5. 300-metrowy bieg z wężami gaśniczymi oraz wejście na 40-metrową wieżę, po wąskiej zabytkowej klatce schodowej Ratusza Miejskiego na Rynku Starego Miasta w Torunia.

fot. Husqvarna AB- FCC & TFA Husqvarna Poland 2015 (2)

PROGRAM MISTRZOSTW FCC & TFA Husqvarna Poland 2015:

25 czerwca (czwartek):
15:00 – 20:30 Starty w formule FCC – tandemy i eliminacje sztafet

26 czerwca (piątek):
8:00 – 18:00FCC – starty indywidualne
18:00 – FCC- 1/8 finału sztafet
19:00 – FCC- ¼ finału sztafet
19:15 – FCC- półfinał i „mały finał” sztafet
20:00 – Finał sztafet FCC

27 czerwca (sobota):
8:00 – 17:00 TFA Husqvarna Poland – starty indywidualne
18:30 Ceremonia wręczenia medali, pucharów i nagród

o autorze

OLGA