Kilka tygodni temu do Komendy Powiatowej PSP w Mławie trafił nowy ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy. Jest to pierwszy tego typu wóz w zawodowej straży pożarnej.

Pod zabudowę samochodu firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne wykorzystała dwuosiowe podwozie Scania P450 z silnikiem o mocy 450 koni mechanicznych, sześcioosobową kabiną brygadową w układzie siedzeń 1+1+4 i stałym napędem 4×4 z blokadą mechanizmów różnicowych osi napędowych i mechanizmu międzyosiowego.

Zabudowa to konstrukcja klasyczna, modułowa, wykonana z profili zamkniętych ze stali nierdzewnej oraz aluminium, poszycie zewnętrzne z gładkich blach aluminiowych. Ma pięć skrytek sprzętowych – po dwie z każdej strony i jedną z tyłu oraz odchylane podesty robocze.

Posiada zbiornik wody o pojemności 7000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 700 litrów i autopompę Godiva, której wydajność wynosi 4000 litrów na minutę. Na wyposażeniu samochodu znajduje się również m.in. działko przenośne DWP 24, defibrylator AED, terminal statusów, radiotelefon przewoźny i dwa nasobne, rozdzielacz kulowy 110/75-110-75, zbieracz 2×75/110, węże, detektor prądu przemiennego, latarki akumulatorowe, reflektor pogorzeliskowy itp.

Kosztował 1 mln 38 tysięcy złotych, część środków pochodziła z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jest to pierwszy tego typu samochód w Państwowej Straży Pożarnej. Od 2015 roku na jego zakup zdecydowały się jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w Kościelisku, Pabianicach, Lutomiersku, Belsku Dużym, Ratułowie Górnem i Wartkowicach.

Foto. KP PSP Mława

o autorze

Redakcja/Łukasz