Stowarzyszenie „Można Inaczej” działające w Starogardzie Gdańskim z okazji swojego jubileuszu zorganizowało V Integracyjny Pokaz Mody, którego celem była integracja nie tylko dzieci i młodzieży, ale również osób dorosłych i seniorów. W ramach imprezy do współpracy zaproszono Młodzieżową Drużynę Pożarniczą z miasta Starogard Gdański, która zaprezentowała swój autorski pokaz mody.

Członkowie MDP z chęcią angażują się w różnego rodzaju akcje i imprezy organizowane na terenie miasta i powiatu, dlatego i tym razem nie mogło nas zabraknąć. Stroje jakie zaprezentowaliśmy całkowicie wiążą się z pracą strażaka. W związku z tym, że w straży pożarnej nie obowiązuje tylko jeden strój mieliśmy szerokie pole do popisu i każdy z członków mógł zaprezentować inny ubiór.

Nasz pokaz rozpoczęliśmy charakterystycznym dźwiękiem syreny strażackiej. Ten lubiany przez nas sygnał rozprzestrzeniał się po całej sali gimnastycznej II LO. Po chwili na wybieg wkroczyła najmłodsza ekipa z drużyny prezentując mini koszarówkę, dla porównania towarzyszyła im druhna ubrana w ubranie koszarowe dla strażaków.

Za nimi na wybiegu pojawiła się para prezentująca oficjalny strój Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej – czerwony mundurek świetnie plasuje się w połączeniu z czarną spódniczką (dziewczęta) oraz czarnymi spodniami (chłopcy) wraz z krawatem. Następnie swoje „5 minut” na wybiegu miały druhny i druhowie prezentujący mundury wyjściowe OSP w dwóch wersjach: letniej, w koszuli z krótkim rękawem oraz w pełnym mundurze z marynarką.

Ale bycie strażakiem nie wiąże się z udziałem w uroczystościach strażackich, na które zakładamy mundury. Bycie strażakiem to przede wszystkim udział w akcjach ratowniczo – gaśniczych, dlatego nie mogło zabraknąć ubrania specjalnego typu NOMEX. Największe zainteresowanie wśród dzieci biorących udział w pokazie oraz szerokiej publiczności, która zgromadziła się na widowni były ubrania, które przez drużynę nazywane są „potworami i spółką”. Do tych ubrań zaliczane są ubrania do zwalczania owadów (os, pszczół i szerszeni), ubrania chemiczne oraz żaroodporne.

Dźwięk syreny to tylko drobna część show w wykonaniu MDP Starogard. Członkowie poza wyjątkowymi strojami wykazali się odwagą w pokonaniu 10-cio metrowego wybiegu oraz swoimi umiejętnościami precyzyjnego rozwinięcia odcinka z podłączeniem prądownicy. Dodatkowo podkład muzyczny, który został wybrany przez organizatorów specjalnie dla nas dodawał nam powera i powodował, że nikt z nas nie odczuwał stresu podczas prezentacji.

Nie mogło się obejść bez świateł jupiterów oraz błysku fleszy. Po pokonaniu wybiegu na końcu każdy z nich zaprezentował piękną pozę, którą uchwycili paparazzi. Znów mogliśmy poczuć się jak gwiazdy…

Impreza zorganizowana przez Stowarzyszenie do wspaniała zabawa dla wszystkich. Dlatego sama postanowiłam wystąpić w pokazie. Chciałam w ten sposób pokazać społeczności, że opiekun powinien bawić się z młodzieżą, a nie tylko nakazywać im różnego typu zadania. Aby drużyna świetnie się bawiła potrzebny jest im motywator, którym powinien być właśnie opiekun.&
&

dh Agnieszka Piepiórka- Opiekun MDP Starogard Gdański – laureatki konkursu „Najlepsi z Najlepszych” / Członkini Komisji ds. Młodzieży i Sportu przy ZG ZOS RP w Warszawie

o autorze

Redakcja