RD965 to pierwszy i jedyny na świecie przenośny przemiennik cyfrowo-analogowy pracujący w standardzie ETSI DMR oraz konwencjonalnym analogowym, stworzony ze szczególnym uwzględnieniem uwag i zaleceń służb ratowniczych. Od samego początku powstał w celu zapewnienia mobilności umożliwiając szybkie uruchomienie systemu łączności w dowolnym miejscu.

Hytera w pełni osiągnęła ten cel oferując urządzenie, które waży zaledwie 5kg, jest niewielkie, odporne na czynniki zewnętrzne (zgodność z normą IP67) i zachowując przy tym funkcjonalność pełnowymiarowego przemiennika radiowego.

RD965 to cyfrowo-analogowy przemiennik pracujący w oparciu o otwarty standard ETSI DMR. Umożliwia wykorzystanie 16 kanałów (cyfrowych lub analogowych) oraz może pracować w tzw. trybie mixed-mode zapewniając automatyczną detekcję trybu transmisji. Obsługa trybu analogowego pozwala współpracować z aktualnie jeszcze używanymi radiotelefonami i systemami w tym standardzie.

Przemiennik przystosowany jest do montażu filtra dupleksowego wewnątrz urządzenia. Jego zastosowanie umożliwia zastosowanie pojedyńczej anteny, która pełni funkcję nadawczą i odbiorczą co ułatwia i przyśpiesza proces uruchomienia systemu łączności awaryjnej. Do RD965 dostępne są filtry dupleksowe, specjalnie zaprojektowane przez duńską firmę Procom, przystosowane do pracy w częstotliwościach PSP przydzielonych do użytkowania przez mobilne przemienniki.

RD965 posiada wbudowany moduł GPS umożliwiający zlokalizowanie na cyfrowej mapie np. mobilnego wozu dowodzenia wyposażonego w mobilny przemiennik. Dzięki wsparciu dla technologii IP (wbudowany port Ethernet), RD965 można połączyć z innymi przemiennikami Hytera (RD985S, RD985 lub RD625) aby uzyskać łączność z pozostałymi użytkownikami sieci DMR. Złącze Ethernet i praca w oparciu o protokół IP umożliwia także zintegrowanie przemiennika z systemami dyspozytorskimi lub mapowymi (AVL). Hytera bezpłatnie udostępnia biblioteki programistyczne API, które z sukcesem są już wykorzystywane przez polskich producentów oprogramowania dyspozytorskiego, np: firmę Nowatel ich konsole OpenRDS.

RD965 może być wyposażony w dedykowany akumulator Li-Ion o pojemności 10Ah zapewniający pracę przez 8 godzin w trybie 50/50. Akumulator jest kompatybilny z protokołem SMBus 1.1 co umożliwia monitorowanie (także zdalne) jego stanu i parametrów i jest montowany bezpośrednio do samego uządzenia, tworząc kompletne rozwiązanie. Przemiennik może być także zasilany napięciem 230V AC lub 13.6V DC (np. z instalacji pojazdu).

Przemiennik wyposazony jest w złącze akcesoryjne na przednim panelu. Za jego pośrednictwem możemy podłączyć dedykowane mikrofonogłośnik (także zgodny z IP67) z regulacją głośności i używać RD965 jako stację nadawcza-odbiorczą. Przedni panel wyposażony jest także w komplet diód informacyjnych, wyświetlacz oraz przyciski zmiany kanałów oraz włącznik/wyłącznik urządzenia.

Pomimo niewielkiego rozmiaru, RD965 oferuje do 10W mocy nadawczej i może być ona płynnie regulowana w zakresie od 1 do 10W. Dzięki pracy w oparciu o standard IP, RD965 może być zdalnie zarządzany przy użyciu darmowej aplikacji RDAC (Remote Diagnostic and Control). Zmiana kanałów, kontrola parametrów a nawet jego przeprogramowanie nigdy nie było tak łatwe.

Waga urządzenia wraz z akumulatorem to tylko 5kg a wymiary nie przekraczają 5,2×18,3×30,2cm co zapewnia jego łatwy transport. Niewielka waga i wymiary, zgodność z normą IP67 (odporność na pył i wodę) oraz temperatury umożliwia jego tymczasowy montaż np. na maszcie, latarni czy słupie.

Do przemiennika dostępny jest także dedykowany plecak służący do przenoszenia urządzenia. Przemiennik Hytera RD965 jest już z powodzeniem używany przez jednostki PSP, skutecznie zastępując dotychczas używane przestarzałe i ciężkie pełnowymiarowe przemienniki zabudowane w pokaźnych rozmiarów skrzyniach transportowych.
logo rthytera
Po więcej informacji zapraszamy na www.rtcom.pl

o autorze

Redakcja