W ośmiu gminach powiatu kartuskiego działają 52 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W tym roku w większości z nich przeprowadzono remonty i modernizacje. Mają one zapewnić lepsze warunki pracy. Większość kosztów tych inwestycji pokryły samorządy gminne. Wybudowano też nowe remizy w Baninie i w Pomieczynie.

Dużo powodów do zadowolenia mają druhowie z gminy Przodkowo. Powstała bowiem nowa remiza z dwoma boksami garażowymi w Pomieczynie, a w budynku OSP w Tokarach zainstalowano podnoszoną bramę. Ponadto w Czeczewie prowadzone są prace remontowe. Obejmują one między innymi wymianę bramy dwuskrzydłowej na automatycznie podnoszoną.

– Prace remontowe trwają we wszystkich placówkach OSP, które tego potrzebują – oznajmił Edmund Kwidziński, komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach. – Mają one na celu m. in. uszczelnienie budynków, ich docieplenie oraz wymianę stolarki okiennej.

Natomiast w żukowskiej gminie 10 maja br. oddano do użytku nową strażnicę z zapleczem szkoleniowo-operacyjnym w Baninie, a do końca października br. potrwają prace wykończeniowe OSP w Sulminie. Trwa tam modernizacja i przystosowanie części pomieszczeń na drugi boks garażowy przeznaczony dla samochodu ratownictwa drogowo-technicznego.

Remontowana i docieplana jest także remiza w Miszewie. Ponadto zakończono prace modernizacyjne w Chwaszczynie, Skrzeszewie oraz Leźnie.

W kartuskiej gminie po remoncie są już budynki OSP w Koloni, Mirachowie i Dzierżążnie.

– Przedłuża się budowa obiektu w Brodnicy Górnej, ponieważ nie doszedł do skutku przetarg na prace wykończeniowe – stwierdził Edmund Kwidziński. – Trwają za to prace związane z ogrzewaniem tej remizy. Te same prace wykonano już w Łapalicach i częściowo w Prokowie.

Największe zadanie, jeśli chodzi o remonty, zrealizowano w Sierakowicach. W budynku OSP wymienione zostały wszystkie okna, dokonano docieplenia budynku, założono nową elewację i nowoczesne, podnoszone bramy.

Ponadto wymieniono bramy w jednostkach OSP w Mściszewicach, Sulęczynie, Stężycy i Kamienicy Szlacheckiej. W gminie Chmielno remonty przeprowadzane są na bieżąco we wszystkich placówkach. Po remontach modernizacyjnych (docieplenie, ogrzewanie i wymiana okien) są także remizy w Hopowie, Zgorzałem i Sulęczynie.

– Dziewięćdziesiąt procent kosztów przeprowadzonych remontów pokrywają samorządy gminne – oznajmił komendant Edmund Kwidziński.

Informacje: Kartuzy.info

o autorze

Redakcja