Moduł GFFF Poland jest najmłodszym modułem ratowniczym jakim dysponuje Państwowa Straż Pożarna.
Moduł GFFF Poland, czyli modułów do gaszenia pożarów lasów z ziemi został utworzony w październiku 2023 roku na mocy decyzji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Jego głównym zadaniem jest pomoc w gaszeniu rozległych pożarów lasów.
SKŁAD
GFFF Poland jest zarejestrowany w systemie łączności i informacji w sytuacjach nadzwyczajnych (CECIS) Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) pod nazwą PL/GFFF/001.
Obecnie w skład modułu wchodzą dwa niezależne moduły:
GFFF POZNAŃ – 40 strażaków z województwa wielkopolskiego,
GFFF LUBLIN – 40 strażaków z województwa lubelskiego,
Sześciu strażaków z Komendy Głównej PSP,
Trzech strażaków z województwa łódzkiego,
Jeden strażak z województwa podkarpackiego.
W przypadku wyjazd do działań poza granicami kraju strażacy z obu modułów zapewniają obsadę zespołu ratowniczego i logistyki.
DYSPONOWANIE
Moduł dysponowany jest do działań w oparciu o aktywację Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności lub na podstawie umowy bilateralnej. Każdorazowo decyzję o wysłaniu strażaków podejmuje minister spraw wewnętrznych i administracji.
STRUKTURA
Zespół dowodzenia – zapewnia koordynację działań modułu.
– dowódca modułu,
– zastępca dowódcy modułu,
– dwóch oficerów logistycznych.
Zespół operacyjny – realizuje działania gaśnicze i zaopatrzenie w wodę. Powinien liczyć maksymalnie 32 osoby, w tym czterech powinno posiadać uprawnienia ratownika medycznego.
Zespół składa się z dwóch zespołów: ALPHA i BRAVO, każdy z nich podzielony jest na dwie sekcje A1, A2 i B1, B2.
Każdy zespół składa się z dowódcy zespołu, dwóch dowódców sekcji, logistyka i 12 strażaków.
Jeśli moduł porusza się drogą lądową powinien być wyposażony w lekkie samochody rozpoznawczo – ratownicze, samochody typu SLBus, quady z przyczepami i samochody kwatermistrzowskie.
WYPOSAŻENIE
Strażacy z modułu wyposażeni są między innymi w lekkie ubrania, ubrania obozowe, kaski, rękawice, okulary, latarki czołowe, plecaki i torby transportowe.
Jeśli chodzi o sprzęt operacyjny mają oni do dyspozycji pompy przenośne, hydronetki, tłumice, narzędzia do demineralizacji gleby, węże tłoczne, prądownice, rozdzielacze, przenośne zbiorniki na wodę, pilarki, dmuchawy spalinowe, wyposażenie warsztatowe itp. Z kolei sprzęt logistyczny to namioty, stoły z krzesłami, przenośne toalety, oświetlenie, śpiwory, poduszki, maty obozowe, prysznice turystyczne, zbiorniki na wodę, kuchenki mikrofalowe.
Wszystko transportowane jest w skrzyniach.
Moduł powinien być samowystarczalny przez siedem dni trwania akcji, począwszy od dotarcia do miejsca docelowego.
foto. KW PSP Lublin, Poznań