Modułowe Zestawy czyli od Ratownictwa Taktycznego do Pierwszej Pomocy

Medycyna Pola Walki napędem rozwoju technologicznego

Często słyszymy opinie, że wojny napędzają również rozwój cywilizacyjny i przemysłowy, a wiele technologii przetestowanych w armii trafia później na rynek cywilny. Możemy śmiało stwierdzić, że podobnie jest w ratownictwie, bo wyniesione z wielu konfliktów doświadczenia pola walki zaowocowały wprowadzeniem w 1996 roku systemu Tactical Combat Casualty Care (TCCC), czyli opieki nad poszkodowanym w wyniku obrażeń wojennych. Z jednej strony zmieniło się podejście do tak zwanej czerwonej taktyki, w tym do procedur i systemu szkolenia żołnierzy – ratowników, z drugiej strony również „wymyślono” wiele nowych sprzętów do skutecznego ratowania rannych w szczególności tamowania masywnych krwotoków np. opaski zaciskowe i specjalistyczne opatrunki.

System ratownictwa taktycznego skupia się na szybkim i skutecznym udzieleniu pomocy osobie poszkodowanej, w szczególności na tamowaniu krwotoków, odbarczeniu odmy oraz udrażnianiu dróg oddechowych, a następnie szybkiej ewakuacji z miejsca zagrożenia. Dodatkowo z uwagi na to, iż na polu walki zdarzenia zachodzą niespodziewanie i dzieją się szybko. Wymusiło to na ratownikach taktycznych poszukiwanie sposobu na przygotowanie i podział sprzętu na moduły/saszetki. Dobre rozłożenie i  oznaczenie całego potrzebnego sprzętu ratowniczego w modułowych saszetkach daje im szybki dostęp oraz sprawne działanie pod dużą presją warunków w jakich pracują i czasu jaki mają na skuteczne działanie.

Takie doświadczenia z działań wojskowych zarówno co do postępowania i przede wszystkim sprzętu szybko „przeniknęło” do Ratownictwa Medycznego. Często sprzęt w kolorach czarnych lub zielonych przez producentów był „cywilizowany” do koloru czerwonego lub pomarańczowego, a sami ratownicy zaczęli tworzyć rozwiązania modułowego podziału sprzętu w ambulansach czy torbach i plecakach na sowim wyposażeniu. Podejście do podziału sprzętu w ratownictwie medycznym można podzielić na różne rodzaje:

       ze względu na czynności lub procedury jakie wykonujemy przy poszkodowanym np. zestawy do diagnostyki, intubacji, kaniulacji;

       ze względu na anatomię człowieka: drogi oddechowe, kończyny, oko, głowa, jak i również osoba dorosła czy dziecko – zestaw pediatryczny;

       również ze względu na obrażenia: krwotoki, oparzenia, złamania, itp.;

       oraz często stosowany podział – na rodzaj sprzętu: bandaże, opatrunki, itp.

Modułowa budowa toreb i plecaków w ratownictwie pozwala przede wszystkim pracować wydajniej pod presją czasu i stresu oraz ułatwia również szkolenie i zgrywanie się zespołów ratownictwa medycznego. Dodatkowo łatwiej nam przygotować i skontrolować sprzęt po każdej akcji lub przed dyżurem w celu jego uzupełnienia czy sprawdzenia np. dat przydatności. Te doświadczenia warto przenosić na niższe poziomy w ratownictwie jak KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy), a nawet do pierwszej pomocy.

TRAUMA KIT PRO – Modułowy Zestaw R1

Do tej pory rozwiązania do Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) wg. Wytycznych do Ratownictwa Medycznego w KSRG były opracowane jako torba lub plecak R1 i największym minusem takiego rozwiązania była wielkość i ciężar. Dokładanie coraz więcej sprzętu do słynnych „R1” spowodowało jej małą funkcjonalność i nieporęczność oraz brak szybkiego i skutecznego działania. Dodatkowo w związku z tym, że Ratownicy Medyczni mogą już działając w Straży  wykonywać dodatkowe procedury medyczne wymagające więcej sprzętu niż było w torbie R1, stworzono dodatkowy plecak dla Ratownika Medycznego.

Wykorzystując doświadczenia z ratownictwa specjalistycznego stworzyliśmy Modułowy Zestaw R1TRAUMA KIT PRO składający się z dwóch plecaków (Czerwony i Niebieski), które można również zamienić na wysokoodporne skrzynki plastikowe oraz dodatkowy Plecak (Czarny) dla Ratownika Medycznego.

Plecak / walizka Niebieski – TLENOWY: gromadzi cały sprzęt do „dróg oddechowych” w ramach procedur KPP m.in.: butla tlenowa 2,7 l z reduktorem, ssak, resuscytatory, maski i rurki. Plecak / walizka. 

Czerwony – URAZOWY: zestaw składa się z pięciu modułów – sprzęt posegregowany w wysokiej jakości saszetkach: Zranienia, Krwotoki, Złamania, Oparzenia, Urazy Oka/Głowy oraz szósta saszetka z Uzupełnieniem do całej R1.

Ponadto w obu Plecakach wszystkie środki ochrony osobistej i inne niezbędne rzeczy są dostępne na specjalnej ściance/klapie, aby zapewnić szybki dostęp. Cały sprzęt tylko najlepszej jakości, jest specjalnie ułożony w saszetkach w dodatkowych siatkach oraz posiada pełny opis poszczególnych elementów.

Cały Modułowy Zestaw R1 TRAUMA KIT PRO został opracowany z myślą o kwalifikowanej pomocy medycznej i może być łatwo uzupełniany o dodatkowe moduły np.: Diagnostyka, Hipotermia czy defibrylator AED.

Dodatkowy Plecak w systemie – Czarny – MEDYCZNY: zawiera 4 moduły dla Ratownika Medycznego: Diagnostyka, Intubacja, Kaniulacja, Ampularium oraz inny dodatkowy sprzęt medyczny umieszczony na ściance/klapie.

Jakość użytych materiałów przy produkcji plecaków oraz same walizki dają możliwość długiego wykorzystywania w ciężkich warunkach jakim przychodzi działać strażakom, a podział sprzętu na modułowość spełnia wszystkie doświadczenia z zaawansowanej medycyny i pozwala na szybkie działanie oraz łatwy dostęp do sprzętu. Tak samo dużo zyskujemy przy sprawdzaniu sprzętu po akcji i jego uzupełnieniu dzięki klarownym opisom – każda rzecz ma zawsze swoje jedno miejsce. Taki standard daje nam dodatkowe możliwości wspólnych ćwiczeń i działań w akcji, gdzie współpracując z innymi jednostkami zawodowymi lub ochotniczymi wszyscy wiedzą, jak jest ułożony sprzęt i gdzie możemy szybko go znaleźć.

TRAUMA KIT PRO to jakość bez kompromisów i nowy standard w działaniach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Wartym podkreślenia jest fakt, że modułowość w przypadku TRAUMA KIT PRO, jak to mówimy, idzie do końca, tj. podział obejmuje nie tylko same moduły, ale ich wnętrze. Każdy moduł w środku ma wydzielone miejsca na materiały opatrunkowe, które dodatkowo są opisane, tak aby minimalizować błędy i maksymalizować jakość udzielonej pomocy oraz skracać czas niezbędny do kompletacji, aby być gotowym do kolejnych działań ratowniczych.

Apteczki w pierwszej pomocy też mogą być modułowe

Na naszym rynku możecie spotkać się z wieloma typami apteczek pierwszej pomocy, zarówno biurowymi, samochodowymi, turystycznymi i innymi. W teorii każda z nich posiada dobrany skład, jednak w rzeczywistości to nadal jeden „worek” lub „pudełko”, w którym znajdują się ciągle te same materiały opatrunkowe.

Często ich producenci decydują się na minimalizację kosztów, efektem czego otrzymujemy produkt o nie najwyższej jakości, wrzucony do możliwie taniego opakowania z ogólną instrukcją pierwszej pomocy. Bardzo często te instrukcje nie są aktualne z najnowszą wiedza medyczną i zaleceniami światowych organizacji zajmujących się udzielaniem pierwszej pomocy i ratownictwa. W myśl zasady, że ma być szybko i tanio, a w takim wypadku nigdy nie będzie dobrze.

W Polsce utarł się zwyczaj opisywania składu apteczki niemiecką normą DIN, pewnie z uwagi na brak krajowych unormowań w zakresie pierwszej pomocy, określających składy poszczególnych apteczek do zakładów pracy czy samochodu. Najczęściej w takiej apteczce typu DIN w opakowaniu z tworzywa sztucznego dostajemy jeden mikro bandażyk, gazę z flizeliny, sznurek, agrafkę, plaster bez funkcji przyklejania się do czegokolwiek, kawałek waty, „foliowe” lub plastikowe rękawiczki, do tego dorzucona kartka ze spisem składu i przedpotopowa instrukcja udzielania pierwszej pomocy w jakości xero. Niestety o jakości i ilości sprzętu często przekonujemy w chwili wypadku, gdy już nie ma czasu na myślenie co do czego ma użyć lub nie da się zatamować masywnego krwotoku za pomocą gazy z flizeliny i bandaża rozpadającego się w ręce.

Spotykamy również odmienne podejście do punktów pierwszej pomocy w zakładach pracy, które wyposaża się w standardowe torby R1, zazwyczaj jeszcze z deską ortopedyczną (sic). Można powiedzieć, że w tym wypadku mamy znaczny nadmiar sprzętu do udzielania pierwszej pomocy, niestety często kończy się to większym „bałaganem” podczas działania: mało kto wie co do czego służy, często trudno znaleźć prosty bandaż, butla z tlenem nie jest nabita, a użycie kołnierza i deski skończy się większą krzywdą dla poszkodowanego. Czy na pewno jest to potrzebne do prostych działań w pierwszej pomocy, bo na każdym kursie wszyscy podkreślamy, że pierwsza pomoc jest prosta i można tylko pomóc. Zgoda, ale trzeba mieć na względzie, że nawet po dobrym kursie mamy do czynienia z laikami, którzy na co dzień nie trenują procedur ratowniczych i dla nich udzielanie pierwszej pomocy wiąże się z dużym stresem.

Jak można najlepiej pomóc takim Pierwszym Ratownikom na miejscu zdarzeniu w skutecznym działaniu? Dać im dobry i intuicyjny sprzęt do działania. Trauma Kit System to najlepszy system Apteczek Modułowych do pierwszej pomocy wykorzystujący doświadczenia z ratownictwa medycznego, stawiający na jakość i prostotę użyciu. Przede wszystkim ważny jest skład takiej apteczki i dobór środków opatrunkowych oraz ich klarowny podział.

Cały Trauma Kit System składa się z ponad 16 modułów m.in. – typowo medycznych: Ochrona Osobista/RKO, Zranienia, Krwotoki, Oparzenia, Złamania, Stany Nagłe, Sport (urazy sportowe), Drogi Oddechowe czy Taktyczny (np. na strzelnice) oraz wspomagających nasze działania lub bezpieczeństwo: Wypadek, Nosze (płachtowe), Hipotermia, Ewakuacja, Triaż, Survival i Podróż (warto mieć zawsze przy sobie).

Każdy Moduł jest zawsze tej samej wielkości, a przede wszystkim każdy w innym kolorze z dużym napisem, co pozwala szybko zorientować się po co mamy sięgnąć. Saszetka, po otwarciu której w pierwszej kolejności macie dostępną instrukcję wydrukowaną na plakietce z tworzywa sztucznego. Opisuje ona sposób w jaki należy założyć odpowiedni opatrunek lub jak działać w danym zdarzeniu. Zamiast tysiąca słów – wszystko w autorskich, jasnych i czytelnych grafikach. Materiały opatrunkowe najlepszej jakości, posegregowane są w oddzielnych saszetkach lub kopertkach, opisanych znowu z użyciem piktogramów. I na koniec w środku znajduje się mała karteczka ze spisem składu. Ma być prosto, jasno i szybko.

Dodatkowo system wzbogaca możliwość dokupienia dyspensera plastrów (najczęściej zużywanych) oraz defibrylatora AED. Moduły można kupować i użytkować samodzielnie lub budować zestawy w plecakach lub torbach różnej wielkości, albo zbudować Punkt Pierwszej Pomocy w formie specjalnej ścianki.

Jak ratować? To proste. Po pierwsze ustal co dolega poszkodowanemu. Po drugie wybierz odpowiedni moduł i z jego użyciem udziel mu pomocy. Po trzecie wezwij pomoc i czekaj na nią. Zero szukania, zero zastanawiania się, zero stresu. Wszystko jasne, proste i przejrzyste. Chciałoby się powiedzieć „wreszcie!

Zapraszam do lektury kolejnych artykułów, a już dzisiaj odwiedźcie www.traumakit.pl i www.aedmax24.pl

Miłego i bezpiecznego dnia!

Exit mobile version