Twórcy projektu już na etapie planowania przewidzieli działania, które pozwolą uatrakcyjnić i umilić czas, który młodzież poświęca w interesie społecznym. Dlatego, każdy z uczestników otrzymał stylowe dresy z nadrukiem OSP Leśniów Wielki, a w dniach 23-25 października br. grupa 15 młodych osób wraz z opiekunami wybrała się do Warszawy.

Projekt „Moje marzenie: zostać strażakiem!” realizowany przez&Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Zabytkówi Rozwoju Kulturalno-Oświatowego Mieszkańców&Leśniowa&Wielkiego,&Leśniowa&Małego i Sudołu wchodzi w decydującą fazę.&W ramach projektu, na który środki zostały pozyskane z Programu Młodzież w działaniu zostały już zakupione jednolite stroje z nadrukami.&Młodzież niedawno wzięła udział w trzydniowym obozie integracyjno – szkoleniowym w Warszawie.

Projekt zakłada stworzenie młodzieżowej drużyny pożarniczej przy jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Leśniowie Wielkim. Na co dzień jest to ciężka praca koordynatora projektu oraz pomocników, naczelnika OSP w Leśniowie Wielkim, a przede wszystkim trud 16 młodych ludzi, którzy co tydzień spotykają się w remizie lub w wiejskim domu kultury i uczą się trudnych i ważnych zasad strażackiego fachu.&

Tematem wyjazdu były aspekty szkoleniowe: młodzież odwiedziła Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą nr 6, która w wojewódzkim odwodzie operacyjnym dla województwa mazowieckiego odpowiedzialna jest za likwidację zagrożeń o charakterze chemicznym i ekologicznym. Była to więc doskonała okazja nie tylko do obejrzenia sprzętu, jakim dysponuje ta profesjonalna jednostka, ale tez możliwość poznania podstawowych zasad ratownictwa chemicznego.

Podczas wyjazdu młodzież miała okazję wczuć się w rolę prawdziwych strażaków – ochotników poprzez codzienne ćwiczenia z zakresu musztry i poranne zaprawy. Uczestnicy doskonale poradzili sobie z wykonywanymi zadaniami.

Podczas pobytu w Warszawie wszyscy uczestnicy nosili jednolite ubrania, dzięki czemu byli łatwo rozpoznawalni i niemal na każdym kroku spotykali się dowodami sympatii. Spora w tym zasługa wszystkich strażaków w Polsce, którzy codziennie z narażeniem życia stawiają czoła zagrożeniom i dają wiele dowodów bohaterskiej postawy.

Widząc zaangażowanie młodych ludzi, którzy biorą udział w projekcie w charakterze odbiorców ostatecznych nie ma wątpliwości, że rosną kolejne pokolenia Polaków, którzy potrafią i chcą społecznie się zaangażować w interesie wszystkich obywateli. Trzymajmy za nich kciuki!

&

Przemysław Półrolnik

o autorze

Redakcja